Článek
Britští vědci definovali devět faktorů, které dohromady způsobují jednu třetinu všech případů onemocnění demencí. Většině z nich se dá předejít zdravějším životním stylem a disciplínou. Své poznatky vědci publikovali ve zdravotnickém týdeníku The Lancet.
#Dementia prevention, intervention & care: global issue as cases set to rise in low & high income countries https://t.co/7NhAUrTSIs #AAIC17 pic.twitter.com/uZtSLLjeNh
— The Lancet (@TheLancet) July 20, 2017
Celkem o 9 % zvyšuje riziko onemocnění demencí ztráta sluchu ve středním věku, o 8 % pak nedokončení středoškolského vzdělání. Nárůst rizika o 5 % způsobuje kouření, o 3 % zvyšuje riziko také psychická neaktivita či nečinnost. Další 2 % k pravděpodobnosti vzniku demence přidává sociální izolace a vysoký krevní tlak. Nárůst rizika o 1 % představuje obezita a cukrovka druhého typu.
Vědci navíc dodali, že při výzkumu neměli dostatek dat, aby do studie zahrnuli i poměr, jakým k demenci přispívá alkohol nebo stravování. Věří ale, že oba faktory by mohly mít velký vliv. Demence sice postihuje lidi ve vyšším věku, s prevencí by se ale podle výzkumníků mělo začít už v mládí.