Hlavní obsah

Vědci v pískovnách na jihu Čech našli ohrožené vodní brouky

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Vědci a ochránci přírody při biologickém průzkumu tůní v pískovnách na Českobudějovicku, Táborsku a Jindřichohradecku našli ohrožené brouky vodomila a potápníčka. Výzkum ukazuje velký potenciál těchto lokalit.

Článek

ČTK o tom informoval Jiří Řehounek z ekologického sdružení Calla.

Podle vědců je zajímavým úkazem především výskyt potápníčka. „Je bioindikátorem zachovalých biotopů a vyskytuje se většinou na rašeliništích. My jsme ho nalezli ve dvou pískovnách,“ uvedl Vojtěch Kolář z přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity a entomologického ústavu Biologického Centra Akademie věd ČR.

Pokud tůně v pískovnách zůstanou ponechány přírodním procesům, začnou zarůstat, plní se listím a dalším materiálem z okolí. Tím pádem postupně vysychají. „Z takových tůní pak vodní živočichové postupně mizí. Proto ochránci přírody provádějí zásahy, jako je obnova tůní nebo vyřezání náletových dřevin v jejich okolí,“ uvedl Řehounek.

Dodal, že někteří lidé na pískovnách vysazují nepůvodní druhy rostlin a živočichů. Jde například o sumečky americké, karasy stříbřité nebo lekníny. „Vysazování těchto nepůvodních druhů je nejen protizákonné, ale především může způsobit nenahraditelné škody na vodním hmyzu či obojživelnících,“ řekl Kolář.

Doporučované