Článek
Podle nové studie, kterou zveřejnily organizace Public Health England a Cambridge University, je u lidí nakažených mutací koronaviru delta dvakrát vyšší pravděpodobnost, že budou hospitalizováni, než u nemocných s variantou alfa.
Podle Sky News je zmíněná studie první svého druhu, která srovnává riziko hospitalizace u obou variant. Autoři nad svými závěry zdůrazňují důležitost toho, aby lidé byli plně očkováni.
„Tato studie potvrzuje předchozí zjištění, že lidé nakažení variantou delta mají výrazně vyšší pravděpodobnost, že budou muset být hospitalizováni, než lidé nakažení variantou alfa. Většina z případů zahrnutých do analýzy však dosud nepodstoupila očkování,“ uvedl Gavin Dabrera, epidemiolog z britské Národní infekční služby.
Studie, která byla v pátek zveřejněna v časopise The Lancet Infectious Diseases, analyzovala více než 40 000 infekcí koronavirem v Anglii. Podle autorů doplňuje důkazy naznačující, že mutace delta může způsobovat závažnější onemocnění než jiné varianty.
„Již víme, že očkování poskytuje proti variantě delta vynikající ochranu. Protože tato varianta představuje více než 98 procent případů nákazy onemocněním covid-19 ve Spojeném království, je nezbytné, aby obě dávky vakcíny dostali co nejdříve i ti, kteří je dosud neobdrželi,“ dodal Dabrera.
I předchozí studie zaznamenaly, že riziko hospitalizace je u varianty delta ve srovnání s variantou alfa takřka dvojnásobné. Navíc existuje podezření, že delta může vést k závažnějším onemocněním, píše web Sky News.
Vědci zjistili, že u obou zkoumaných skupin pacientů (s variantou alfa respektive s variantou delta) bylo procento hospitalizovaných malé. Pouze 2,2 procenta osob nakažených variantou alfa podle webu New York Times (NYT) potřebovalo do dvou týdnů od pozitivního testu hospitalizaci, u varianty delta to bylo 2,3 procenta.
Skupina lidí nakažených variantou delta sice byla v průměru mladší, avšak když vědci vzali v potaz věk a další faktory, o nichž je známo, že ovlivňují závažnost onemocnění, zjistili, že v případě infekce způsobené variantou delta bylo celkové riziko hospitalizace více než dvakrát vyšší.
„Hlavním závěrem je, že pokud máte neočkovanou nebo jen částečně očkovanou populaci, pak může epidemie mutace delta vést k větší zátěži pro nemocnice, než by tomu bylo v případě epidemie mutace viru alfa,“ uvedla jedna z hlavních autorek studie Anne Presanisová.
Ve všech případech zahrnutých do studie byly vzorky viru odebrané pacientům podrobeny celogenomovému sekvenování, aby se potvrdilo, která varianta infekci způsobila.
Během sledovaného období tak bylo v rámci studie zaznamenáno 34 656 případů varianty alfa a 8682 případů varianty delta. Varianty alfa tak bylo téměř 80 procent případů, varianty delta 20 procent.
V nové studii vědci analyzovali zdravotní údaje lidí, kteří byli v Anglii pozitivně testováni na virus mezi 29. březnem a 23. květnem, kdy se delta šířila po celé zemi. Sedmdesát čtyři procent účastníků studie nebylo očkováno, 24,2 procenta bylo částečně očkováno, pouze 1,8 procenta bylo plně očkováno.
Výzkumníci potvrdili, že mutace delta zdvojnásobila riziko hospitalizace u těch, kteří nebyli očkováni nebo dostali první dávku méně než tři týdny předtím. „Skupina plně očkovaných byla příliš malá na to, aby mohla být samostatně důkladně analyzována,“ uvedli vědci.
V dubnu variantu delta identifikovali jako rychle se šířící mutaci v Indii. Od té doby se rozšířila po celém světě. Zpráva Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) odhaduje, že nakažlivější kmen by mohl do konce srpna představovat 90 % nových případů v EU. Podle ECDC je varianta delta (B.1.617.2) o 40–60 procent přenosnější než varianta alfa (B.1.1.7), která byla poprvé zaznamenána v Anglii.