Článek
„U zjevně zdravého a mladého pacienta se prokázal druhý případ infekce covidem-19, který byl diagnostikován 4,5 měsíce po první epizodě,“ uvedli čínští vědci.
Třiatřicetiletý pracovník v oboru IT se koronavirem nakazil poprvé v dubnu, kdy trpěl pouze mírnými příznaky. Po návratu ze Španělska u něj byla prokázána nákaza podruhé, tentokrát bez příznaků.
Virus, který u něj vědci potvrdili, podle nich odpovídal kmenu, který cirkuloval v Evropě v červenci a srpnu. Výzkumný tým se nejprve domníval, že pacient je pouze „dlouhodobým nosičem viru“. „Naše výsledky však ukázaly, že druhá infekce byla způsobena novým typem viru, kterým se nakazil v poslední době,“ uvedl pro deník The New York Times Kelvin Kai-Wang To, klinický mikrobiolog na Hongkongské univerzitě.
Studii měl podle vědců přijmout prestižní vědecký časopis Clinical Infectious Diseases a dočkala se vědeckého posouzení. Kmen viru, kterým se muž nakazil podruhé, je podle studie „jasně odlišný“.
📍BREAKING—First ever official re-infection case of #COVID19 documented. Research team from @hkumed report the first reinfection in press release. Patient reinfected by a completely separate strain of #SARSCoV2 from original, as proven by 🦠🧬sequencing. Details & implications🧵 https://t.co/ZsKModstMu pic.twitter.com/2WoriDUO7N
— Eric Feigl-Ding (@DrEricDing) August 24, 2020
„Mnoho lidí věří, že nemocní, kteří se z covidu-19 zotaví, získají proti viru imunitu. Teď ale existují důkazy, že u některých pacientů hladina protilátek po několika měsících klesne,“ stojí ve studii.
„Nová zjištění tak naznačují, že SARS-CoV-2 může v lidské populaci přetrvávat, jako je tomu u jiných virových onemocnění, u kterých lidé získají po jejich prodělání krátkodobou imunitu,“ uvedli vědci. Lidé, kteří covid-19 prodělají, by tak podle nich měli i nadále dodržovat bezpečnostní opatření a nosit roušky.
„Vzhledem k tomu, že imunita může být krátkodobá, by měli být očkováni i lidé, kteří nemoc prodělají,“ píše zpravodajský server rthk.hk. Nové zjištění také ukazuje na to, jak důležité bude objevení správné vakcíny. Přirozená imunita si totiž s virem nejspíš dlouhodobě neporadí.
Lékaři už dříve ohlásili několik případů předpokládané opětovné nákazy ve Spojených státech a jiných zemích, ale nikde se jim nepodařilo skutečnost potvrdit testy. U uzdravených lidí totiž může vycházet pozitivní test ještě několik týdnů a je těžké rozlišit, zda jsou jen dlouhodobě pozitivní, nebo se skutečně podruhé nakazili.