Článek
Ztracený nebo spíš dosud neznámý kontinent objevili vědci v oblasti mezi Afrikou a Indií. Protože se nachází přímo pod exotickým ostrovem Mauricius, pojmenovali ho Mauricia.
S největší pravděpodobností jde o pozůstatek superkontinentu Godwana, který se začal rozpadat před asi 200 miliony let. Tvořila ho území Jižní Ameriky, Afriky, Indie, Antarktidy a Austrálie.
Nález lávou pokryté horniny oznámili vědci z jihoafrické Univerzity Witwatersrand. Na to, aby pocházela přímo z Mauricia, je podle nich příliš stará. „Na Mauriciu není skála, která by byla starší 9 milionů let. My jsme ale našli zirkonové krystaly staré asi 3 miliardy let,“ uvedl geolog Lewis Ashwal, vedoucí výzkumného týmu.
Geologists have recovered bits of Mauritia, a continent that vanished ~2 billion years ago. https://t.co/qNpTqy2soF pic.twitter.com/XPZ0okd5um
— Corey S. Powell (@coreyspowell) February 2, 2017
Twitter: Geologové objevili Mauricii, část kontinentu, která zmizela před víc než 2 miliardami let.
Podobné krystaly byly na Mauriciu objeveny už v roce 2013, ovšem v plážovém písku. Vědci proto pracovali s variantou, že je tam mohl zavát vítr. Nový objev ale tuto teorii vyvrací.