Článek

Třídenní oslavy začaly v neděli pro většinu z 1,8 miliardy muslimů na světě.

Muslimský svátek slavený po skončení ramadánu, islámského měsíce půstu, však poznamenala epidemie koronaviru.

Na snímku skromná oslava svátku indonéských věřících, pro které platí zákaz modlení v mešitách. Zákaz platí i pro venkovní modlitby a rovněž je zakázáno shromažďování rodin. Indonésie coby země s největším počtem muslimů na světě má aktuálně 22 271 infikovaných a 1372 mrtvých.

Příprava na společnou modlitbu. Vzdálenostní opatření v mešitě v Pásmu Gazy.

Některé státy ale právě kvůli svátku opět nedovolují cestovat ani vycházet. Zákaz vycházení například vyhlásily Turecko, Irák, Jordánsko i Saúdská Arábie, kde lidé mohou vyjít jenom za nákupem potravin a léků.

Mnohé muslimské státy uzavřely mešity, aby tak zabránily šíření nemoci covid-19. Společná modlitba na střeše domu v Bangladéši.

Společenský život po západu slunce si v Pákistánu nechtěli nechat ujít, a tak si hromadnou večeři dopřáli dle předepsaných nařízení a uspořádali ji na fotbalovém hřišti.

Saúdská Arábie během oslav svátku Eid al-Fitr (Svátek přerušení půstu) zavedla kvůli koronaviru 24hodinový zákaz vycházení.

Afghánské hnutí Tálibán u příležitosti svátku vyhlásilo klid zbraní.

Italští muslimové slaví v milánském parku.

Někteří lékaři v souvislosti s koronavirem varovali, že lidé budou mít kvůli půstu vysušené hrdlo, a budou tak náchylnější k infekci. Klerici z bašty islámské vzdělanosti, káhirské mešity al-Azhar, ale soudí, že půst zůstává povinností, pokud se tedy u dotyčného neobjeví příznaky onemocnění a neověří se, že by půst mohl skutečně v tomto směru škodit.