Článek
Mezi aktéry obchodů městské společnosti Pražská plynárenská, o které se kvůli daňovým únikům zajímá Specializovaný finanční úřad i policie, se objevilo nové jméno.
Jde o případ, kdy Pražská plynárenská – firma stoprocentně vlastněná hlavním městem – udělala během roku 2015 obchody převyšující 1,1 miliardy korun. Jenže společnosti, od kterých nakupovala plyn, poté neodvedly daň přes 220 milionů. Pražská plynárenská dnes říká, že se stala obětí podvodu s DPH.
Obchody přitom měly jedno společné.
Pražská plynárenská ve svém vyjádření pro Specializovaný finanční úřad uvedla, že firmy B&A Capital Trading či Synergy corporate solutions jí doporučila brokerská společnost 42 Financial Services.
„Kontrakt byl navázán přes brokera 42 Financial Services, kdy předání kontaktů vzniklo na základě ústní komunikace a osobních setkání, kdy broker předal kontakt na společnost Pražská plynárenská společnosti B&A Capital Trading. Přes tohoto brokera společnost Pražská plynárenská kontaktoval Lak Sandhu, obchodní manažer ze společnosti B&A Capital Trading,“ uvedla Pražská plynárenská.
Popsala v této souvislosti i konkrétní detaily, například to, že její manažer jednal se zástupcem firmy na adrese v pražské Klimentské ulici číslo 46. A právě tady společnost 42 Financial Services sídlí.
A podobně to bylo i v případě obchodu s další firmou Synergy corporate solutions. „První kontakt byl navázán prostřednictvím brokera (42 Financial Services, a. s.) v dubnu 2015,“ cituje vyjádření Pražské plynárenské dokument Specializovaného finančního úřadu.
Ve firmě 42 Financial Services působil mezi roky 2008 až 2014 (tedy před tím, než se odehrály vyšetřované obchody) dosluhující slovenský prezident Andrej Kiska, který zde byl také akcionářem.
V době, kdy se zmíněné obchody uzavíraly, pak firma patřila bratrovi Kiskovy manželky – Rastislavu Živorovi. Po jeho náhlé smrti společnost loni v srpnu převzala Lucia Živorová.
„42 Financial Services je český broker, kterého společnost Pražská plynárenská běžně využívá pro obchody,“ uvedla také Pražská plynárenská.
Přes vyjádření uvedená v dokumentech Specializovaného finančního úřadu zástupci firmy 42 Financial Services Seznamu sdělili, že Pražské plynárenské obchody s B&A Capital Trading, Synergy corporate solutions ani s další společností Greenex nezprostředkovali.
„Naše společnost v letech 2014 a 2015 nezprostředkovala žádný obchod mezi Pražskou plynárenskou a jmenovanými společnostmi,“ uvedla firma 42 Financial Services v e-mailu, který Seznamu zaslala.
Když redakce uvedla konkrétní detaily této spolupráce, napsala firma, že více nemůže sdělit. A doplnila, že není ani oprávněna kvůli obchodnímu tajemství další informace poskytovat.
Seznam se pokusil konfrontovat s tímto zjištěním Pražskou plynárenskou, neuspěl také. Městská společnost uvedla, že spolupráci s touto firmou nemůže komentovat.
„Důvěrné informace tohoto charakteru obecně z pochopitelných důvodů subjektům mimo společnost neposkytujeme,“ napsal mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.
Obchod za téměř miliardu korun
Kvůli jednomu z obchodů Pražské plynárenské s firmou B&A Capital Trading, který celkově přesáhl 970 milionů, už policie obvinila jednu osobu. Podle vyšetřovatelů měl aktér tohoto případu, který nejednal za Pražskou plynárenskou, způsobit škodu přes 200 milionů korun.
Firma B&A Capital Trading vznikla v říjnu 2014 a jejím jednatelem je Shavez Ijaz Awan, který uvádí své bydliště v USA v New Yorku. Měl také jako jediný dispoziční práva k bankovnímu účtu.
Specializovaný finanční úřad zjistil, že peníze, které Pražská plynárenská začala B&A Capital Trading platit, byly obratem odesílány na účty dalších společností.
Celý tok peněz nakonec skončil na účtech několika firem v zahraničí. A podle zjištění finančních kontrolorů šlo o organizovanou skupinu.
„Zmapované toky peněz lze vysledovat na zahraniční účty v Polské republice, Černé Hoře, na Kypru, v Turecku a Rumunsku. Což odpovídá tomu, že bylo finanční prostředky získané podvodnou činností nutné vyvést ven mimo tuzemsko a působnost tuzemských orgánů,“ zjistil Specializovaný finanční úřad.
Společnost B&A Capital Trading přitom nebyla vůbec registrována na německé burze. Takže i když jí Pražská plynárenská zaplatila téměř miliardu korun, plyn do hlavního města dodávala mateřská společnost B&A Capital Limited, která sídlí ve Velké Británii.
Pražská městská firma pak podle dokumentů sama finančnímu úřadu přiznala, že společnost B&A Capital Trading neměla od Energetického regulačního úřadu ani licenci na obchod s energiemi.