Článek
Exministryně spravedlnosti Helena Válková byla v pondělí jmenována zmocněnkyní vlády pro lidská práva. Do funkce ji navrhl premiér Andrej Babiš. Pro její jmenování se vyjádřili všichni ministři s výjimkou Jany Maláčové – ta se hlasování zdržela.
Kvůli nominaci na zmocněnkyni Válková v pondělí osobně odpovídala na dotazy ministrů, kteří k jejímu jmenování vyjádřili pochybnosti. Právě kvůli tomu bylo její jmenování už jednou odloženo – původně o něm měli ministři hlasovat už 29. dubna, projednání bodu ale vláda na návrh vicepremiéra Hamáčka odložila.
Toho zajímalo, jak exministryně skloubí výkon funkce a svého poslaneckého mandátu. „Vysvětlila jsem mu, že budu převodní pákou. A myslím, že jsem je přesvědčila o tom, že už to vlastně dělám. Jen nyní tuto svoji činnost ještě zintenzivním,“ vysvětlila Válková.
Ministryni práce a sociálních věcí Maláčovou zajímal postoj Válkové k postavení mužů a žen. „Tam jsem paní ministryni sdělila, že jsem s ní v podpoře rovnoprávnosti žen a mužů na jedné lodi,“ řekla.
I proto si Válková neumí vysvětlit, proč se Maláčová nakonec hlasování zdržela: „Vysvětlila jsem jí, že je to její resort, na kterém ještě budeme muset některé věci řešit. Očividně ji moje odpověď neuspokojila, jak by měla – byť jsem jí nabídla spolupráci.“
Na činnost vlády někdo musí dohlížet
„Tato vláda je charakterizována jako vláda, která nevěnuje dostatek pozornosti ochraně lidských práv. Jako nová zmocněnkyně mám proto za úkol vyvrátit to konkrétními činy,“ nastínila svoje budoucí působení Válková na pondělní tiskové konferenci.
A do vlády se později strefila ještě jednou: „Myslím si, že ve vládě asi nebudu populární, ale i na činnost vlády a jednotlivých ministrů někdo musí dohlížet a já budu jejich práci jako zmocněnkyně kontrolovat.“
Jako svoje priority označila ohrožené děti a seniory, prevenci domácího násilí a rovný přístup ke spravedlnosti. „Zmocněnec je poradní, strategický a edukativní orgán. Nespadá do výkonné moci – budu ale jako zmocněnkyně upozorňovat na zanedbávání některých lidských práv,“ dodala.
Za důležité Válková označila i prosazení ústavního zákona o celostátním referendu: „Existuje řada témat, která rozdělují společnost, a lidé by si je měli rozhodnout u volebních uren – například stejnopohlavní sňatky. To se budu snažit svým hlasem prosazovat.“
Poslankyně za hnutí ANO se vyslovuje i pro přijetí tzv. Istanbulské úmluvy – dokumentu Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách. Ten některé politické strany v minulosti zamítly kvůli tomu, že opomíjí násilí páchané na mužích, nebo že za jeho nedodržování nestanovuje žádnou sankci.
„Musíme lidem vysvětlit, proč by se Istanbulské úmluvy neměli bát,“ prohlásila Válková.
Problematické je podle ní i nedostatečné vymezení násilí v kyberprostoru: „To se týká například šikany, stalkingu, vyhrožování. A tam si myslím že je to spíše na úrovni koncepční než na úrovni konkrétních úkolů.“
Kvůli Válkové z rady vystoupil Kroupa
Válková na postu nahradila bývalou náměstkyni Úřadu vlády Martinu Štěpánkovou, která se funkce vzdala letos v březnu. Štěpánková byla zmocněnkyní jmenována poté, co Babišův kabinet loni v červnu úřad zmocněnce pro lidská práva obnovil.
„Není to funkce, která by generovala významné peníze. Kvůli finanční odměně tuto funkci proto asi nikdo nikdy nedělal. S prací poslankyně to stihnu lehce, protože je to to samé. Tady budu akorát tlačit na vládu a upozorňovat na některé problémy. Nemám ale jinou než poradní, doporučující a prestižní roli.“
Proti nominaci Válkové do funkce zmocněnkyně se v minulosti ohradil filozof a politik Daniel Kroupa – člen Legislativní rady vlády, jehož se Válková nyní stala předsedkyní. Kroupa návrh na jmenování Válkové označil za „poslední kapku“ a z rady vystoupil.
Ve svém tiskovém prohlášení ho podpořil i senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin: „Stačí si vzpomenout na výroky paní Válkové ještě ve funkci ministryně, když prohlásila, že ‚v protektorátu se toho zas tolik nedělo‘. Je velkým paradoxem, že je do rady vlády pro lidská práva jmenována bývalá členka komunistické strany, zatímco bývalý signatář Charty 77 Daniel Kroupa ji na protest opouští.“
Válková Seznamu sdělila, že reakce Kroupy ji mrzí: „O to víc, že mě zná osobně. Myslím, že věcně se mnou problém neměl, ví, že se problematice lidských práv věnuji celý život. Muselo za tím být něco osobního. Je škoda, že si o tom se mnou nepromluvil osobně.“