Hlavní obsah

Ve Vietnamu zadrželi přední aktivistku. Čelí obvinění z protistátních aktivit

Foto: Twitter.com/ngaphambbc

Disidentka Pham Doan Trang.

Vietnamské úřady zatkly blogerku a disidentku Pham Doan Trang s obviněním z protistátních aktivit. Stalo se to jen pár hodin po skončení každoročních rozhovorů vietnamské vlády se Spojenými státy o otázce dodržování lidských práv.

Článek

Pham Doan Trang je označována za jednu z vůdčích postav vietnamského disentu a na svém blogu kromě jiného upozorňuje na „policejní brutalitu a nespravedlnosti páchané komunistickým režimem“. Disidentka byla zatčena v úterý pozdě večer v Ho Či Minově Městě. Čelí obvinění z šíření informací a materiálů, které jsou namířené proti státu. Za tyto zločiny Trang ve Vietnamu hrozí až 20 let vězení.

Česká humanitární organizace Člověk v tísni této vietnamské blogerce udělila za odvahu, s jakou navzdory pronásledování usiluje o demokratickou změnu uvnitř své země, v roce 2017 ocenění Homo Homini.

V poslední době na sociálních sítích podle webu The Guardian disidentka promluvila o velmi citlivém střetu ve vesnici Dong Tam, ke kterému došlo v souvislosti s výstavbou vojenského letiště na zemědělské půdě vlastněné místními vesničany. Kvůli roztržce přišli o život jeden z vesničanů a tři policisté.

Zadržení Pham Doan Trang odsoudily mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch a Amnesty International a vyzvaly k propuštění aktivistky. Vietnamská státní média o případu neinformovala. „Navzdory tomu, že ji po řadu let vláda systematicky obtěžovala, (Trang) zůstala věrná svým lidskoprávním a demokratickým zásadám. Její poselství by měla vietnamská vláda poslouchat a respektovat, nikoli potlačovat,“ uvedl Phil Robertson z nevládní organizace Human Rights Watch.

„Jde o odporné zatčení. Pham Doan Trang je ve Vietnamu vůdčí osobností v boji za lidská práva. Inspirovala nespočet mladých aktivistů, aby veřejně vystupovali za spravedlivější, inkluzivnější a svobodnější Vietnam,“ uvedla pro web The Guardian Ming Yu Hah z organizace Amnesty International. Na tvrdém potlačování svobody projevu v zemi má podle ní podíl i rozhodnutí společnosti Facebook, která souhlasila s požadavky vietnamských úřadů na cenzuru.

Agentura Reuters v březnu odhalila, že Facebook čelil ze strany vietnamské vlády silnému tlaku. Státní telekomunikační společnosti záměrně zpomalovaly provoz webu. V důsledku toho společnost Facebook začala ve Vietnamu odstraňovat obsah považovaný za „protistátní“, včetně obsahu od aktivistů, jako je Trang.

Společnost Facebook ale zdůrazňuje, že příspěvky nejsou smazávány, ale spíše „geograficky blokovány“. To znamená, že je nemohou vidět uživatelé s vietnamskou IP adresou, uživatelům v zahraničí se ale stále zobrazují. Cenzuru „protistátního obsahu“ vyžaduje zákon o kybernetické bezpečnosti, který v zemi platí od roku 2019. Podle chystaného zákona budou američtí technologičtí giganti muset ve Vietnamu zřídit místní kanceláře a servery, pokud chtějí v zemi pokračovat v činnosti, píše The Guardian.

„Od doby, kdy Vietnam začal v roce 2019 uplatňovat svůj zákon o kybernetické bezpečnosti, došlo k výraznému nárůstu zatýkání Vietnamců, kteří se v online prostředí pokusili vyjádřit své názory na řadu sociálních problémů, zejména korupci a životní prostředí,“ uvedl pro The Guardian profesor na University of New South Wales Canberra a odborník na jihovýchodní Asii Carl Thayer.

Ve Vietnamu drží vládnoucí komunistická strana v rukou soudní, zákonodárnou i výkonnou moc. Vláda v zemi umožnila rozsáhlé ekonomické reformy, nadále ale netoleruje kritiku a před lednovým stranickým sjezdem stupňuje pronásledování aktivistů, uvádí agentura Reuters.

Doporučované