Článek
„Mám klasickou zrcadlovku, na ní voděodolné pouzdro, díky kterému se můžu potápět až do 90 metrů, záblesky a světelnou techniku, která je pod vodou,“ přibližuje hlavní pracovní náčiní Lucie Drlíková.
Nejvíc snímků vzniká v bazénu. Žádný neopren, žádná dýchací technika. Vše musí vyjít na jeden nádech. Tedy ideálně. „Kdybychom se s modelkami potápěly v potápěčském, byla by to velká překážka. Takto to musíme udělat na jeden nádech. Vše se samozřejmě zkouší předem,“ popisuje dál fotografka.
Snímky vznikají v bazénu především kvůli čistotě vody. V domácích podmínkách by fotografie z rybníků a jezer byly nepěkné. „Čistší voda bývá v lomu, jenže tady se teplota pohybuje v průměru kolem patnácti dvaceti stupňů. Já bych to v neoprenu zvládla, ale modelky už ne. Znám asi jen dvě holky, co by se v této zimě potápěly. V rybnících a jezerech narážíme na stejný problém, neboť voda bývá nejčistší z jara, kdy ještě ‚nekvete’ a nejsou v ní například sinice,“ dodává Drlíková.
Podvodní fotografie si pochopitelně žádá i speciální make-up, který musí něco vydržet. „Udělala jsem si jeden delší kurz líčení a veškerý make-up si dělám sama. Mám představu, co a jak má vypadat a je pro mě jednodušší, když si vše koordinuju podle svých představ. Obyčejných řasenek jsem vyzkoušela asi třicet, než jsem našla takovou, která vydrží tři hodiny pod vodou. Make-up se liší podle toho, jestli se fotí portrét nebo celek. U celku může být líčení méně výrazné.“
Lucie Drlíková rovněž promluvila o projektu, který pomáhá dobré věci. Zapojili se do něj jak sportovci, tak umělci z řad zpěváků a herců. Víc najdete v úvodním videu, včetně finálních fotografií.
Rozhovor je součástí pořadu Letní ráno, který vysílá Televize Seznam celé prázdniny každý všední den od 8 do 10 hodin.