Článek
Informoval o tom dnes mluvčí Prahy Vít Hofman. Sbírka potrvá do 4. listopadu příštího roku. Zbytky kostela v zahradě Kinských se nyní dokumentují, následně má vzniknout konstrukce chránící zachovalé části. Dřevěný kostel z větší části shořel letos 28. října.
Kostel byl v majetku Prahy, která také bude s využitím sbírky financovat jeho obnovu. „Do sbírky se zapojují drobní dárci, ale i tací, kteří přispívají desítky tisíc korun. Kvůli dopadům koronavirové krize budeme mít asi všichni do kapsy hlouběji, o to více si cením lidí, kteří se už nyní na obnově dřevěného kostela svatého Michaela podílejí, a všem moc děkuji,“ uvedla radní Prahy pro kulturu Hana Třeštíková (Praha Sobě).
Památkáři z Národního památkového ústavu (NPÚ) podle Hofmana bezplatně vytvoří 3D scanning stávajícího stavu kostela, následovat bude jeho zakonzervování. V nejbližších týdnech se také uskuteční koordinační schůzka zástupců hlavního města s pravoslavným duchovním kostela, na které se bude řešit spolupráce či pomoc s pasportizací a obnovou interiéru. „V současnosti se nedá odhadnout, kolik bude celkově rekonstrukce stát,“ uvedl mluvčí.
Dřevěný kostel stál v zahradě Kinských od roku 1929, kdy byl do Prahy rozebraný přivezen z obce Velké Loučky u Mukačeva v tehdejší Podkarpatské Rusi, dnes na Ukrajině. Jednalo se o dar Rusínů svému tehdejšímu hlavnímu městu, Praze, jako jejich typické lidové stavby. Kostel byl součástí sbírek národopisného oddělení Národního muzea v Praze.
Podobné požáry se odehrály již dříve, v srpnu 2017 shořel historický dřevěný kostel v Gutech na Frýdecko-Místecku ze 16. století, v dubnu 2002 pak plameny zničily dřevěný kostel svaté Kateřiny v Ostravě-Hrabové ze stejného období. V březnu 2014 shořela rovněž dřevěná chata Libušín na Pustevnách v Beskydech, kterou na sklonku 19. století navrhl Dušan Jurkovič.