Článek
V sobotu večer zasednou ke společnému stolu v letovisku ve francouzském Biarritzu lídří sedmi ekonomicky vyspělých zemí světa (G7). Neformální večeří tak odstartuje třídenní setkání, kterého se zúčastní vyslanci USA, Kanady, Japonska, Francie, Německa, Itálie a Velké Británie (zemi bude na summitu poprvé zastupovat čerstvě jmenovaný premiér Boris Johnson).
Francouzský prezident Emmanuel Macron pozval na summit také zástupce z Chile, Jihoafrické republiky, Indie a Austrálie, tedy ze zemí, které nejsou součástí G7.
Světoví lídři, kteří se summitu skupiny zemí G7 účastní, jsou rozděleni v názoru na řadu otázek, Francie však doufá, že se jí podaří přimět je najít shodu aspoň v některých z nich. Hledání kompromisů chce podpořit mimo jiné svou vyhlášenou gastronomií. Připravena jsou menu s místními specialitami a víny. K umocnění gastronomického zážitku se do Biarritzu sjeli přední francouzští šéfkuchaři.
Hlavní diskuzní témata
Zástupci zemí G7 budou hledat shodu například v otázkách boje proti nerovnosti ve společnosti. Státníci též prodiskutují krize v Íránu, v Sýrii, v Libyi nebo Kašmíru. Zabývat se budou rovněž chystaným odchodem Británie z Evropské unie. Prezident Macron chce důraz při jednáních klást i na téma následků klimatických změn, mimo jiné v souvislosti s aktuálními požáry v Amazonii.
Předseda Evropské rady Donald Tusk po příjezdu do Biarritzu varoval před obchodními válkami mezi členy G7, které by podle něj mohly vést k dalšímu oslabování důvěry v rámci skupiny. Evropská unie nicméně podle předsedy Evropské rady nebude nečinně přihlížet, pokud Spojené státy uvalí na francouzské zboží cla v odvetě za zavedení digitální daně. Americký prezident Donald Trump, kterému se nelíbí nová francouzská daň postihující velké technologické firmy, před odletem do Biarritzu pohrozil cly na francouzská vína.
Současná skupina G7 byla až do roku 2014 rozšířena ještě o jednoho člena – Rusko. Země však byla kvůli anexi Krymu ve stejném roce z uskupení G8 vyloučena. Tusk jasně odmítl možnost návratu Ruska do skupiny G7, jak to v minulosti navrhl Trump. Podle předsedy Evropské rady by se spíše než Rusko měla příští vrcholné schůzky účastnit jako host Ukrajina.
Ve Francii protestují odpůrci summitu
Na pozadí schůzky vrcholných státníků se ve Francii konají tisícové protesty. Odpůrci globalizace, ekologičtí aktivisté i několik desítek příznivců francouzského protivládního hnutí žlutých vest se sešli v městečku Hendaye u španělské hranice.
Trasa protestního pochodu vede z francouzského městečka Hendaye do španělského Irunu. Podle agentury AFP se demonstrace účastní zástupci nejrůznějších hnutí – antiglobalisté, ekologičtí aktivisté i lidé nespokojení s vládou francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Řada lidí si na akci přinesla baskické vlajky. Hendaye i Biarritz totiž leží ve francouzské části Baskicka, Irun v jeho španělské části.
Podle organizátorů na protest dorazilo 15 tisíc lidí, policie ve 13:00 SELČ účast odhadla na 9 tisíc demonstrantů.
„Nejvyšší kapitalisté jsou tu a my jim musíme ukázat, že boj pokračuje,“ řekl agentuře Reuters 48letý Alain Missana, elektrikář, který přišel ve žluté vestě, jež se stala symbolem protivládních demonstrací ve Francii z konce minulého a první poloviny letošního roku. „Chtějí víc peněz pro bohaté a nic pro chudé. Vidíme hořet prales v Amazonii a tát arktické ledovce. Lídři nás musí slyšet,“ dodal Missana.