Článek
Včelaři napříč Spojenými státy ztratili v roce 2018 čtyři z deseti včelstev. Důvodem je nejhorší zima, která byla kdy zaznamenána při sledování populace včel. Důsledek mrazivých teplot vyvolal znepokojení, vědci situaci považují za kritickou. O novém zjištění vědců informoval server The Guardian.
Vědci se intenzivně snaží zastavit vymírání včel. Kolonie každoročně opylují plodiny v hodnotě až 15 miliard dolarů, tedy přes 340 miliard korun. Díky opylení se mohou pěstovat nejrůznější potraviny včetně jablek, melounů, třešní, mandlí nebo borůvek.
Problém vymírání včelstev se objevil už v roce 2006. Při jevu nazvaném jako „kolaps kolonií“ většina včelích dělnic své kolonie opouští. Včelaři teď ale čelí dalším potížím – včely umírají z důvodu nemocí, užívání pesticidů nebo ztrát přirozených stanovišť.
„Stále více nás znepokojují roztoči a viry, které šíří,“ řekl podle The Guardian Dennis vanEngelsdorp, expert z univerzity v Marylandu. Podle něj také produkty používané včelaři k odstranění roztočů nejsou dostatečně účinné.
„Je to znepokojující, že stále vidíme zvýšené ztráty po více než deseti letech průzkumu a poměrně intenzivní práci, kde se pokoušíme situaci pochopit a snížit ztráty kolonií,“ řekl The Guardian Geoffrey Williams, odborný asistent entomologie na univerzitě v Auburnu v Alabamě.
Williams je spoluautorem každoročního průzkumu včelařství prováděného společností Bee Informed Partnership, což je nezisková skupina fungující pod záštitou americké univerzity v Marylandu. Průzkum byl prováděn od roku 2006 jako součást rozsáhlého úsilí expertů, včelařů a vlády USA, aby porozuměli ztrátám kolonií a zastavili je. Nejnovější průzkum zahrnoval data od 4 700 včelařů ze všech 50 států USA.
„Jde-li o chladnou, dlouhou zimu, včelaři musí být velmi usilovní a musí mít dostatek potravy pro přežití svých včel. Na druhé straně teplé zimy mohou vytvořit příznivé podmínky pro roztoče, což znamená, že včelaři musí vědět, jak je zvládnout,“ vysvětlil Williams.