Článek
Téměř přesně před rokem Německem otřásla vražda hesenského křesťanskodemokratického politika Waltra Lübckeho. Za jeho smrt podle prokuratury mohou dva extremisté, kteří politika zabili kvůli jeho vstřícným postojům k migraci. Došlo i k útokům z nenávisti na synagogu v Hanau nebo bar v Halle. To jsou příklady extrémních politicky motivovaných zločinů, kterých v Německu podle statistik přibývá. Páchá je krajní pravice i levice.
O aktuálních číslech mluvil v týdnu spolkový ministr vnitra Horst Seehofer z CSU. Policie loni zaznamenala více než 41 000 případů politicky motivované trestné činnosti, což znamená meziroční nárůst o více než 14 procent. Předloni jich bylo 36 000.
Něco přes polovinu jich má na svědomí krajní pravice, což znamená nárůst o 9,4 procenta. Jde o verbální útoky, šíření rasistické rétoriky a projevy nenávisti, ale i o fyzické a žhářské útoky a vraždění.
U extrémní levice jde o nárůst dokonce o 23 procent, a to zejména v saském Lipsku. Podle Seehofera je ale dál větším nebezpečím neonacismus a fašismus. „Největší hrozbou zůstává krajní pravice,“ zdůraznil spolkový ministr.
Přibývá plakátů i koncertů krajní pravice
„To, co jsme zažili v letech 2019 a 2020, představuje nový rozměr hrozby proti naší demokracii. Tohle nebezpečí přichází zprava. Tři vraždy v roce 2019 a už 10 vražd v roce 2020 s rasistickým a krajně pravicovým extremistickým podtextem. V Německu jsme až do loňska dlouho nezažili vraždu politického reprezentanta, a to ukazuje, jak velká výzva tohle nebezpečí je,“ dodal pak durynský ministr vnitra Georg Maier z SPD.
Podle Maiera přibývá i plakátů s hákovým křížem, koncertů extremistů, výcviku bojového umění i internetových skupin krajní pravice. Koncerty využívají extremisté k financování politické kampaně.
Právě krajní pravice v 93 procentech případů stojí za zločiny motivovanými antisemitismem. Těch loni v Německu přibylo o 13 procent na 2032, což je vůbec nejvíc za dobu, co se statistiky pořizují. O 4 procenta na 950 vzrostl i počet činů spáchaných proti muslimům.
Klesl naopak počet nábožensky motivovaných zločinů: o 27 procent na 425. To si úřady vysvětlují mimo jiné pádem teroristické organizace Islámský stát i zákazem několika extremistických islámských organizací.
Antisemitismu přibylo i v Rakousku
Antisemitských zločinů přibylo i v sousedním Rakousku. Podle aktuální zprávy Vídeňské židovské obce a organizace Fórum proti antisemitismu jde o meziroční nárůst o deset procent. Loni lidé nahlásili 550 antisemitských incidentů, což je o 47 víc než v roce 2018.
Jde o šest fyzických napadení, včetně židovských dětí ve vídeňské hromadné dopravě, ale také o šíření antisemitských letáků, nadávky, výhrůžky nebo ničení majetku, například kreslení hákových křížů na zeď židovského hřbitova v Göttsbachu v Dolním Rakousku.
V současné korovirové krizi se podle deníku Der Standard objevují i falešné zprávy o židovské zodpovědnosti za šíření epidemie, aby „Židé vydělali na očkování“. Na demonstraci příznivců konspiračních teorií se dokonce objevily roušky s vyšitou žlutou hvězdou.