Článek
Dosud většina poznatků o účinnosti vakcín pocházela buď z klinických testů farmaceutických společností, nebo z raných pozorování různých států, úřadů a nemocnic, které byly postavené na omezeném vzorku. Izraelská studie, nově publikovaná a zároveň i recenzovaná v časopise Journal of Medicine, ale přináší výsledky z ostrého očkování v nedávné době a na velmi početném vzorku očkovaných.
Dvě dávky vakcíny od firem Pfizer a BioNTech podle výsledků snížily riziko projevu příznaků covidu-19 u 596 618 očkovaných o 94 %. Číslo vychází ze srovnání s dalšími zhruba 600 000 lidmi, kteří vakcínu nedostali. Asi čtvrtina vzorku očkovaných byla starší 60 let a data pochází z časového období mezi 20. prosincem a 1. únorem. Studii zpracovali vědci z výzkumného institutu izraelské zdravotní pojišťovny Klalit a Harvardské univerzity.
Agentura Bloomberg ke zprávě dodává, že podle odborníků studie potvrzuje, že vakcína od Pfizeru je při dostatečně rozsáhlé vakcinaci, tedy proočkovanosti zhruba 70 % populace, schopna zastavit pandemii.
„Byli jsme překvapeni, protože jsme v reálném prostředí nečekali tak dobré výsledky,“ řekl agentuře Reuters jeden z autorů studie Ran Balicer. V reálné populaci se podle něj očekával o něco horší výsledek než při klinických testech, protože je v ní víc starších lidí nebo jedinců s různými nemocemi než v dokonale vybraném vzorku pro klinické testování. Z něj Pfizer loni usoudil, že vakcína je účinná na 95 %, reálná výše je tak jen o procento nižší.
Nearly 600,000 people in a large Israeli health care organization were followed after vaccination for infection, hospitalization, and severe #COVID19. Estimated vaccine effectiveness in preventing death was 72% after the first dose, and hospitalization was reduced by 92%.
— NEJM (@NEJM) February 24, 2021
Další dobrou zprávou je, že efektivita očkovací látky po dvou dávkách byla stejná u mladých lidí i u lidí starších 70 let. O něco méně látka podle výsledků chrání lidi se třemi a více nemocemi, které znamenají vyšší riziko horšího průběhu covidu-19, i pro ty ale poskytuje vysokou ochranu v hodnotě 89% účinnosti.
Jediná dávka Pfizeru je podle závěrů první recenzované studie svého druhu po dvou týdnech od aplikace efektivní v ochraně proti symptomatickým případům na 57 %.
Studie nebyla nastavena na vyhodnocování účinnosti vůči ochraně proti infekci, včetně těch bezpříznakových. Všichni participanti nebyli proaktivně testováni. Z neúplných dat ale vědci odhadli, že účinnost v ochraně před infekcí by mohla být až 92 %. Vysokou míru ochrany před nakažením rovněž už dříve potvrdily studie na menších vzorcích.
Vědci rovněž podotýkají, že ke konci období, z kterého data pochází, už celkem čtyři pětiny nových případů v Izraeli tvořila více infekční takzvaná britská mutace koronaviru. Ochranu specificky proti této variantě už zpětně přesně vyčíslit nejde, podle vědců je ale jasné, že „alespoň nějakou úroveň ochrany“ vakcína zajišťuje.