Článek
Článek si také můžete pustit v audioverzi.
Studii ukazující klesající účinnost vakcín v čase publikoval časopis Science na začátku listopadu. V Česku se o ní začalo mluvit zejména poté, co člen skupiny odborníků MeSES Zdeněk Hel doporučil přeočkování jednodávkové vakcíny Janssen, známé také pod názvem mateřské firmy výrobce Johnson & Johnson, už po dvou měsících.
Na sociálních sítích i v médiích se v reakci na to objevily výroky naznačující, že vakcína, kterou už dostalo přes 330 tisíc Čechů, je v podstatě k ničemu. Tak to ale není.
„Vakcíny jednoznačně fungují, o tom nemůžeme mít žádnou pochybnost,“ řekl k tomu Seznam Zprávám Hel. Pokles účinnosti proti infekci po šesti měsících u vakcíny Janssen na pouhých 13 % je podle něj sice výrazný a ukazuje na nutnost dřívější revakcinace, ale nemělo by se zapomínat na to, že vakcína i po půl roce dobře funguje v nejdůležitějším faktoru - ochraně proti úmrtí.
Ta se podle studie vycházející z dat o asi 780 000 lidech po šesti měsících u lidí do 65 let udržela na 73 %, u skupiny seniorů nad 65 let klesla na 52,2 %.
V porovnání s mRNA vakcínami od Moderny a Pfizer/BioNTech je na tom sice i v tomto kritériu vektorová vakcína Janssen hůř, to ale podle Hela nemění nic na tom, že je vakcína vynikající.
Přehled výsledků studie
Účinnosti proti infekci po půl roce
Janssen: 13,1 %
Moderna: 58 %
Pfizer/BioNTech: 43,3 %
Účinnost proti úmrtí u lidí do 65 let
Janssen: 73 %
Moderna: 81,5 %
Pfizer/BioNTech: 84,3 %
Účinnost proti úmrtí u lidí nad 65 let
Janssen: 52,2 %
Moderna: 75,5 %
Pfizer/BioNTech: 70,1 %
„Tohle je důležité. Když se zavádí nová vakcína, tak se jako práh přijatelnosti většinou uvádí účinnost nad 50 %,“ řekl český imunolog působící v USA. „U lidí nad 65 let je to trochu horší, ale já jsem i na základě jiných studií čekal, že ten rozdíl bude ještě větší, protože víme, že u lidí nad 65 let ta imunita opravdu klesá nejrychleji.“
S poklesem efektivity se u vakcín proti covidu-19 navíc podle Hela počítalo dopředu. „Ta technologie funguje podstatně lépe, než jsme čekali. Problém není ve vakcíně, ale především v biologické charakteristice viru. Proti koronavirům je velice těžké vyvinout si dlouhodobou imunitní ochranu,“ řekl odborník.
Pokud jste byli očkováni vakcínou od firmy Pfizer více než před 6 měsíci, nechte se prosím očkovat posilující třetí dávkou. Pokud vám byla původně podána vakcína Janssen, nechte se prosím přeočkovat co nejdříve, nejlépe vakcínou od firem Pfizer nebo Moderna.
— Zdenek Hel (@HelZdenek) November 9, 2021
Zdůraznit, že efektivita vakcín proti infekci klesá, je podle Hela nyní důležité hlavně proto, že „se změnila situace a je k dispozici třetí dávka, která efektivitu může velice dobře zase zvednout“.
SÚKL vyhodnocuje zkrácení intervalu mezi dávkami
Doporučení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) zkrátit interval mezi druhými a třetími dávkami z šesti na pět měsíců, momentálně vyhodnocuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který se k tomu pro Ministerstvo zdravotnictví má vyjádřit během několika dnů.
Ředitelka SÚKL Irena Storová kromě toho také podle ČTK uvedla, že ústav chystá i podklady k rozhodnutí v otázce, zda omezit dobu platnosti očkování vakcínou Janssen.
Revakcinaci už po dvou měsících u vakcíny Janssen doporučuje například americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).
Jak vznikla studie?
Zmiňovaná americká studie své výsledky opírá o data o víc jak 780 000 lidech ošetřovaných v rámci jednoho z největších integrovaných zdravotnických systémů v USA získaných mezi únorem a říjnem letošního roku.
Autoři píší, že vycházeli z informací o vakcinačním statusu, pozitivitě PCR testů a úmrtí od zdravotnického systému pro veterány a jejich rodiny Veterans Health Administration (VA). Měli nicméně dobrý přehled i o věku, pohlaví, případných komorbiditách a dalších klíčových faktorech.
I přesto autoři upozorňují, že výsledky mohly být z různých důvodů částečně zkreslené. Jako první důvod uvádí možnost, že se kvůli asymptomatickým případům někteří jedinci nedostavili na testování PCR testy, a proto u nich byla pozitivita podhodnocená.
Vzorek není ideální i proto, že je v něm víc mužů než žen. Autoři rovněž neměli možnost zjistit, jaká varianta způsobila jaký případ. Vzhledem k období, z jakého data pochází, je nicméně jasné, že studie alespoň částečně zachycuje efekt varianty delta. Ta je totiž v USA dominantní už od července.
„Hlavní síla“ studie podle autorů spočívá ve velkém vzorku, který odpovídá 2,7 procenta z celé populace Spojených států.