Článek
„Ručně se rozebírá původní dlažba, desítky kamenů nesou zbytky textů a stovky kamenů jsou z leštěného mramoru,“ řekl předseda Židovské obce v Praze František Bányai. Zatím nelze podle něj identifikovat žádný náhrobek ani místo původu kamenů.
Hlavní město spolu s městskou společností TSK koncem loňského roku podepsaly s Židovskou obcí v Praze memorandum, které umožní vracet obci dlažební kostky z centra města, na jejichž výrobu byly za minulého režimu použity židovské náhrobky. Bányai řekl, že kamenů s nápisy se jen v úterý našlo asi 50, kamenů z leštěného mramoru asi 500.
Stánky už se nevrátí.
„Vše bude shromážděno, uloženo v depozitu a pak odvezeno na Starý židovský hřbitov na Žižkově ve Fibichově ulici,“ uvedl. Práce v části náměstí, která se teď rekonstruuje, jsou přibližně v jedné čtvrtině, doplnil.
Židovská obec v Praze na dlažbu z náhrobků upozorňuje mnoho let. Dříve uvedla, že kameny vyrobené z náhrobků se v hlavním městě nacházejí na Václavském náměstí a ulicích Na Příkopě a 28. října. Pocházejí pravděpodobně z rozřezaných náhrobků ze židovského hřbitova v Údlicích na Chomutovsku či dalších židovských hřbitovů.
Václavské náměstí budoucnosti.
S Prahou se obec dohodla, že v případě, že se na dotčeném území uskuteční výkopové práce spojené s demontáží dlažby, na místo bude přizván zástupce židovské obce k identifikaci kamenů. Kostky z náhrobků budou označeny a následně bezplatně předány Židovské obci v Praze.