Článek
„Takzvané Stolpersteine neboli kameny zmizelých město vyjdou na 30 tisíc korun,“ řekla náměstkyně primátora Eva Outlá.
„Ústí nad Labem se k tomuto projektu připojuje tím, že letos hodláme připomenout osm obětí této perzekuce. Jedná se o rodinu Pickových a rodiče spisovatele Bedřicha Rohana,“ uvedla Outlá. Rodina Pickových v Ústí nad Labem před válkou vlastnila jeden z největších obchodů s textilním zbožím, část rodiny zemřela v koncentračních táborech. Spisovatel a novinář Rohan se narodil v roce 1920 v Ústí nad Labem, zemřel v roce 2006. Za války sloužil u Královského letectva, po válce pracoval v ČTK, Mladé Frontě, Rudém právu, Československé televizi a po opětovné emigraci do Británie v BBC a německé agentuře DDP. Jeho rodiče zavraždili nacisté v Osvětimi, což se dozvěděl až po návratu do vlasti z britské emigrace. V Československu zůstal 23 let než opět emigroval.
Dlažební kostky s mosazným povrchem zasazené do chodníků navrhl německý umělec Gunter Demnig. S myšlenkou pamětního kamene vsazeného do chodníku před domy obětí holokaustu přišel v roce 1992. Před radnici v Kolíně nad Rýnem umístil první kámen, o který je třeba ‚klopýtnout pohledem‘. Od té doby se podobné kameny vsazují do dlažby po celé Evropě včetně ČR. Například v Olomouci jich mají už 270.
Oběti holokaustu, kterými se stalo i na 1000 ústeckých Židů, v Ústí nad Labem připomíná i Davidova hvězda ze žuly. Autorem pomníku, který stojí na místě bývalého židovského hřbitova, je ústecký architekt Michal Gabriel. Židovská obec byla v krajském městě nejhojněji zastoupena na přelomu 19. a 20. století. V místech, kde dnes stojí obchodní centrum Forum, se kdysi nacházela synagoga. Na Silvestra v roce 1938 ji vypálili nacisti, později byla přestavěna na výrobnu uzenin.