Článek
Američanka z jižní Floridy porodila dítě, které se narodilo s přítomností protilátek proti infekci covid-19. Podle předběžných závěrů dvojice amerických pediatrů by mohly mít děti žen, které absolvovaly očkování ve vysokém stadiu těhotenství, proti této nákaze protilátky.
Matka novorozené holčičky pracovala v přední linii jako zdravotnice. Očkována byla vakcínou Moderna na konci ledna v 36. týdnu těhotenství. O tři týdny později porodila zdravou holčičku, které lékaři z pupeční šňůry detekovali protilátky, uvedli pro lokální stanici ABC lékaři Paul Gilbert a Chad Rudnick. Ve studii dvojice uvádí, že tak „existuje potenciál pro ochranu a snížení pravděpodobnosti infekce covidem-19 s očkováním matky“.
„Testovali jsme pupeční šňůru, abychom zjistili, zda protilátky v matce přešly na dítě, což je něco, co vidíme u jiných vakcín podávaných během těhotenství,“ dodává Gilbert a odkazuje tak na fakt, že některá očkování je možné přenést z matky na dítě.
Doctors say a Florida mother who received one dose of Moderna vaccine while pregnant has passed antibodies to her newborn.
— CBS News (@CBSNews) March 17, 2021
Her child is believed to be the first baby known to be born with COVID-19 antibodies. pic.twitter.com/tZQFNx0S7i
Oba nicméně zdůrazňují, že aby došlo k potvrzení této teze, musí dojít k dalšímu výzkumu. Navrhují proto například vytvořit registr, kde by se sbíraly informace o těhotných ženách a čerstvých matkách, a zdůrazňují, že důležité je také zjistit, jak dlouho novorozenec protilátkami disponuje a kolik jich k vlastní ochraně před infekcí potřebuje. Navíc u novorozence z Floridy se ukázalo, že sice protilátky má, nicméně jejich míra je nízká a nemusí být k ochraně proti infekci dostačující.
Přestože američtí lékaři označují případ novorozence jako první, v únoru proběhl v Izraeli výzkum, který nastínil, že ženy očkované v těhotenství by mohly být schopné svým novorozencům předat protilátky. Ve výzkumu se ukázalo, že 20 těhotných žen, které byly naočkované vakcínou Pfizer/BioNTech ve třetím trimestru, následně porodilo miminka, u kterých se objevily koronavirové protilátky.
Přesto jsou státy k očkování těhotných v některých případech opatrné. Světová zdravotnická organizace se zatím k očkování těhotných staví spíše zdrženlivě. Expertka na vakcinaci Kate O'Brienová letos v lednu uvedla, že stále nejsou k dispozici údaje, na základě kterých by bylo možné se vyjádřit k očkování těhotných. „Není důvod domnívat se, že by mohl u těhotných nastat problém, jen říkáme, že zatím nemáme k dispozici žádná data,“ zdůraznila. Těhotné ženy by proto podle O'Brienové měly zatím vakcínu dostávat, jen pokud pracují ve zdravotnictví nebo patří do některé z rizikových skupin.
Přední americký epidemiolog Anthony Fauci uvedl, že proti očkování těhotných žen není. V USA jich podle něj již bylo naočkováno minimálně 20 tisíc.