Článek
Podle agentury Reuters zdravotní stav vojáka ukazuje na problémy s výživou a hygienou, s nimiž se izolovaná KLDR desítky let potýká.
Lékaři prohlásili, že pacient je ve stabilizovaném stavu, „obrovské množství červů” v jeho těle ale kontaminuje rány a jeho stav zhoršuje.
Lékař: Za svou praxi jsem nic takového neviděl
„Za 20 let lékařské praxe jsem nic takového neviděl,” řekl jihokorejský lékař I Kuk-čong. Nejdelší červ, který byl vytažen ze střev Severokorejce, měřil 27 centimetrů.
Do lidského těla se mohou parazité dostat v kontaminovaném jídle, při štípnutí hmyzem nebo pronikají skrz kůži. V případě severokorejského zběha je nejpravděpodobnější první verze, tvrdí experti.
V Severní Koreji se stále používají jako hnojivo lidské výkaly. Pokud je jimi hnojena zelenina, která se poté konzumuje bez tepelné úpravy, parazité se mohou dostat do úst a dále do trávicího traktu.
Zatímco někteří parazité nezpůsobují závažné problémy, jiní mohou ohrožovat život, uvedl podle zpravodajského serveru BBC News profesor Peter Preiser, který působí na univerzitě v Singapuru.
Zdravější než v Bangladéši
„Severní Korea je velmi chudá země a jako ostatní chudé země bojuje s vážnými zdravotními problémy,” uvedl profesor Andrei Lankov z univerzity v jihokorejské metropoli Soulu.
Lankov nicméně připustil, že v porovnání s obyvateli jiných zemí s podobnými příjmy na obyvatele - jako je Bangladéš či mnohé africké státy - je severokorejská populace zdravější. Očekávaná délka života je v KLDR hodně nad průměrem, vezmeme-li v úvahu úroveň ekonomiky, řekl Lankov. Důvodem může být, že je v zemi poměrně hodně lékařů, ačkoli jejich vybavení je velmi jednoduché a mnozí nemají náležité vzdělání.
Jak napsala agentura Reuters, obsah vojákova žaludku, v němž lékaři našli zrnka kukuřice, nemusí nutně odrážet stav výživy celé severokorejské populace. Ale vzhledem k postavení vojáka, který byl přidělen k elitní pohraniční jednotce, lze předpokládat, že jeho výživa minimálně odpovídala stavu výživy průměrných Severokorejců.
Kukuřice, kterou KLDR dováží z Číny, je méně oblíbená, ale levnější než rýže. Podle agentury Reuters je jedním ze základních zdrojů obživy v době, kdy se Severní Korea vzpamatovává z katastrofálního sucha.
Pět zásahů
Severokorejský zběh byl palbou svých kolegů zasažen nejméně pětkrát. Údajně chtěl přejet demilitarizované pásmo na hranici obou Korejí autem. Když dojel k průmyslové zóně, která je v pásmu, mělo auto poruchu. Muž z něj vystoupil a běžel dál na jih přes demilitarizované pásmo, přičemž Severokorejci na něj začali střílet. Uprchlík se ukryl za budovu na jihokorejské straně pásma a zkolaboval; jihokorejští vojáci ho našli pod listím.