Článek
„V předchozích ročnících dorazilo kolem 30 projektů. Porotci ocenili šest prací,“ řekla mluvčí ČVUT Andrea Vondráková. Studenty druhých ročníků nominovali vedoucí ateliérů, v kterých působí.
Do finále se dostalo osm projektů, odborná porota se pak rozhodla udělit čtyři ceny a dvě čestná uznání. Referentka fakultního oddělení vnějších vztahů Romana Vylitová uvedla, že první tři místa porotci ani letos neudělili z důvodu různorodosti projektů i proto, že kvalita všech oceněných prací byla srovnatelná.
Jednou z oceněných je Romana Rétiová z ateliéru Koucký, která soutěžila s návrhem bytového domu, který „umístila“ do trojúhelníkové parcely v sousedství Emauzského opatství v Praze. Porota ocenila právě to, že se studentka dobře popasovala s „kontextem místa“ - mimo jiné se svažitým terénem.
Propracovanost návrhu pak porotci vyzdvihli u projektu Davida Šaffka. Laureát z ateliéru Kuzemenský připravil návrh bydlení na pražské ulici Podbělohorská. Šaffka uvedl, že se inspiroval prvky finských měst a kladl důraz na propojení s přírodou.
Mezi rušnou pražskou ulici Chillská a čtvrť rodinných domků pak zapadá návrh Lady Zapletalové z ateliéru Lampa. „Porota ve svém hodnocení zdůraznila obdivuhodný návrh velkého měřítka v kontextu sídlištní zástavby,“ uvedla Vylitová.
Mimo Prahu, až do berlínského Kreuzbergu, pak situovali svůj návrh další ocenění - Jan Johanides a Vojtěch Janoš z ateliéru Hlaváček - Čeněk. Některé prvky v návrhu dvou domů oddělených dvorem podle autorů odkazují na arkádovou architekturu. Porotcům se líbila podoba dvorní fasády.
Čestné uznání pak získal Ondřej Fiedler z ateliéru Kuzemenský za projekt nazvaný Hledání zahradního města a Daniel Krupka z ateliéru Valouch - Stibral. Krupka návrh své stavby zasadil přímo pod Jindřišskou věž v Praze.
Všechny nominované návrhy si mohou lidé prohlédnout v on-line galerii. Soutěž se letos konala podeváté.