Článek
Spotřebitelské ceny vzrostly v říjnu proti září o 0,2 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména růstem cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle odívání a obuv, který byl částečně kompenzován poklesem cen v oddíle bydlení. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v říjnu o 2,9 %, což bylo o 0,3 procentního bodu méně než v září.
„Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v říjnu o 2,9 %, což bylo o 0,3 procentního bodu méně než v září. Na tento vývoj mělo největší vliv zpomalení růstu cen v oddíle bydlení. Ceny elektřiny oproti loňskému říjnu zmírnily svůj růst zhruba na 5 % a ceny zemního plynu klesly téměř o 4 %,“ říká Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
„Inflace se konečně vrátila do svého tolerančního pásma. Vysoké ceny však stále nepříjemně doléhají na domácnosti, kterým se v průběhu koronavirové krize snížily příjmy,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Doplnil, že zvyšování cenové hladiny v říjnu opět nepotěšilo milovníky neřestí.
Ceny lihovin vzrostly o 5,6 procenta a ceny piva o 4,2 procenta. Ještě rychleji rostly ceny tabákových výrobků, které meziročně podražily o 14,1 procenta. Rychlý růst cen zaznamenaly i některé nezdravé potraviny. Například ceny uzenin vzrostly o 5,9 procenta.
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda si všímá, že se druhá vlna pandemie projevuje silnějšími dezinflačními a deflačními tlaky, neboť ochlazená ekonomika v kombinaci s méně razatními vládními programy už nedokážou růst cen udržet.
Pokles jen na papíře
Hlavní analytik společnosti Natland Petr Bartoň však upozorňuje, že výpočet inflace je jedna věc, vnímaná inflace nakupujících je věc druhá.
„Podle dat ČSÚ se na zpomalení inflace se v říjnu významně podílel například propad cen zájezdů cestovních kanceláří s komplexními službami (-21,6 %). Ty však dnes do výpočtu vstupují příliš velkou vahou – podle toho, kolik procent rozpočtu domácnosti utrácely na tyto zájezdy před covidem,“ uvedl.
Vzorec tak podle něj nadhodnocuje roli těchto cenových pohybů a domácnosti toto zlevnění ve skutečnosti nevyužijí, protože cestují nesrovnatelně méně. Skutečná inflace tak klesá méně, než ta oficiálně naměřená.