Článek
Podzemní pevnost ukrytá za plotem u Míšova v Brdech sloužila v éře studené války jako sklad sovětské jaderné munice.
Jen kousek od ní jezdí auta a málokterého řidiče by napadlo, že projíždí kolem místa, jež bylo před rokem 1989 přísně utajeno.
Dodnes se bunkr dochoval bez jakýchkoli úprav, dosud jsou patrné nápisy v azbuce, i když už ho má několik let ve správě skupina nadšenců, kteří zde zřídili zde Atom muzeum.
Podle nich jde o skutečně ojedinělé místo. V Česku totiž bývaly ještě dva bunkry sloužící jako sklady jaderné munice - v Bělé pod Bezdězem a v Červeném Újezdu - ale byly už zlikvidovány.
Zakladatel Nadace Železná opona Václav Vítovec dokonce říká, že místo je světovou raritou - nikde na světě prý sklad s takovou minulostí není přístupný veřejnosti.
Betonová stavba měla vlastní studnu s rozvodem vody, rezervní dieselelektrický agregát poháněný šestiválcovým motorem Škoda, systémy filtrace i úplného odsátí vzduchu, rozvod helia, stlačeného vzduchu a odvod odpadových produktů.
Bunkr vybudovaly tehdejší Vojenské stavby na základě smlouvy mezi Československem a Sovětským svazem o skladech speciální munice z roku 1965. Sovětská armáda ho převzala po stavebním dokončení v roce 1968 a do přísně střeženého areálu se poté po dvě desetiletí nikdo jiný nedostal.
Po odchodu sovětské armády byl bunkr dlouhá léta opuštěný. Využitý byl pouze dvakrát. Po rozpadu Československa tu skončila neplatná federální měna a o jedenáct let později si podzemní objekt na téměř tři roky pronajal Lidový spolek péče o německé válečné hroby. Ten sem dočasně uložil ostatky čtyř tisíc německých vojáků, kteří padli na našem území za druhé světové války.