Článek
Je to odhad o poznání větší než ještě počátkem roku – autoři ho připisují zejména dalšímu propadu cen dříví.
„Existenční problémy vlastníků lesů se ještě prohlubují,“ konstatuje Czech Forest think tank.
V některých případech už vlastníci lesů přestávají kvůli škodám finančně stačit na kalamitu – srozumitelně řečeno, nemají peníze na zalesňování kalamitních ploch.
Kůrovec v letošním roce napadl podle odhadů expertů zhruba 30 milionů kubických metrů dřeva. Z toho vychází výpočet škod v lesích.
36,8 miliardy korun činí ztráty z původně předpokládaných výnosů a z předčasného smýcení porostů.
Škody i na sazenicích
Sucho poničilo i budoucí lesy, tedy sazenice. Uschla jich přibližně čtvrtina. „S výjimkou lokálních jarních mrazů byly klimatické podmínky pro pěstování sadebního materiálu v letošním roce příznivější než v roce 2018 a v lesních školkách celkově nedošlo k výrazným ztrátám na sadebním materiálu. Ztráty způsobené usycháním vysazených sazenic v lesích jsou prozatím odhadovány na 25 %. Z důvodu vyšších vstupních cen je celková škoda na výsadbách odhadována na 250 až 350 milionů korun,“ píší experti think thanku.
Plocha lesů, která byla v roce 2019 zdevastována působením sucha a kůrovce, je aktuálně odhadována 66 000 ha a náklady na zalesnění těchto ploch by činily zhruba 7,3 miliardy korun.
V přímém ohrožení je aktuálně zhruba 450 milionů kubíků smrkového dříví, tedy polovina všech smrkových porostů v Česku. Při aktuálním poklesu cen dříví to znamená riziko budoucích škod ve výši více než 600 miliard korun. „Tyto škody by se existenčně projevily nejen na straně soukromých a obecních vlastníků, ale i na straně českého státu, který vlastní více než 50 % lesů,“ upozorňuje Czech Forest ve zprávě, kterou má Seznam k dispozici.