Článek
V Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) tým biochemiků a lékařů zkouší přeprogramovat takzvané beta buňky, které v těle zdravého člověka produkují inzulín. Během výzkumu ale biochemika Tomáše Koblase napadlo, že by také mohli zkusit beta buňky namnožit. A výsledky byly nečekané.
OSOBNOSTI NA SEZNAM ZPRÁVÁCH
„Výsledky byly několikanásobně lepší než to, co se doposud podle nejlepších publikovaných výzkumů světových laboratoří podařilo. Výsledky jsou fenomenální. Tato metoda je velmi efektivní na diabetických zvířatech. U diabetického zvířete jsme použili namnožené buňky z jiného zvířete – a do týdne bylo toto zvíře zdravé,“ popisuje Koblas výsledky výzkumu.
Teď už v podstatě záleží „jenom“ na tom, aby se našli sponzoři, kteří by výzkum zaplatili.
„Přenesení výsledků do praxe je finančně velmi náročné. Je potřeba najít soukromého investora v řádech miliard korun,“ popisuje Koblas s tím, že pojišťovny nemají zájem se na těchto výzkumech finančně podílet. Zmíněnou metodou by bylo přitom možné vyléčit diabetiky prvního i druhého typu.
Na konspirační metody, kdy se mluví o tom, že farmaceutické společnosti nemají zájem o úplné vyléčení této choroby, Tomáš Koblas moc nevěří. Říká, že „i kdyby výzkum výrobci inzulínu bojkotovali, jsou tu další, kteří by vydělali na lécích diabetu“.
Diabetes mellitus je civilizační onemocnění, kterým trpí zhruba desetina populace. Podle průzkumů se ukazuje, že beta buňky mohou být otráveny, pokud člověk konzumuje příliš mnoho mastných kyselin – tedy salámů, klobás a podobně.
O těchto i dalších tématech týkajících se cukrovky se více dozvíte ve videu.