Článek
V pražské zahradě Kinských ve středu hořel dřevěný kostel svatého Michala. Požár zasáhl spodní část stavby i tři věže, šindelová střecha objektu se částečně propadla, konstrukce prohořela na trámy. Rozsah škod a příčinu ohně hasiči zjišťují, řekl na místě velitel pražských hasičů Luděk Prudil.
Památkově chráněný objekt ze 17. století do parku přenesli za první československé republiky, aby se stal součástí sbírek Národopisného muzea.
Hasiči s ohledem na počet jednotek, které u ohně zasahovaly, vyhlásili druhý stupeň poplachu. „Požárem byl kostel zasažen v plném rozsahu,“ napsali na Twitteru. „Požárem byl prakticky zcela zničen,“ doplnili později.
Podle zveřejněného videa se zřítila horní část hlavní věže i dvě menší věžičky. Mluvčí pražského hasičského sboru Martin Kavka před 16:00 uvedl, že požár je pod kontrolou a hasiči dohašují ohořelou dřevěnou konstrukci.
Požárem byl kostel zasažen v plném rozsahu. Nasazeny jsou 4 proudy vody. pic.twitter.com/scYSFNPZdY
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) October 28, 2020
Hasiči museli z kostela podle Prudila vynést několik tlakových propan-butanových láhví a ochladit je, jedna z nich byla v plamenech. Nikdo při požáru nebyl zraněn. „Škoda a příčina jsou v šetření,“ doplnil.
Zprávu o požáru hasiči dostali krátce před 15:00, na místě zasahovali s deseti auty s cisternou a jedním se žebříkem. Místo zásahu obehnali páskou, z budovy podle zpravodajky ČTK stoupal hustý kouř. Prudil uvedl, že zásah byl komplikovaný, voda se k objektu musela vést dálkově. Podíleli se na tom hasiči ze čtyř profesionálních a dvou dobrovolných jednotek.
Pravoslavný kostel svatého Michala, nazývaný někdy také karpatský, stál původně v obci Velké Loučky u Mukačeva na Ukrajině. Na tehdejší Podkarpatské Rusi, která byla mezi světovými válkami součástí Československa, byl rozebrán, převezen a znovu postaven v Praze v roce 1929.
V Česku v srpnu 2017 shořel historický dřevěný kostel v Gutech na Frýdecko-Místecku, který pocházel ze 16. století. Oheň způsobil škodu kolem 20 milionů korun. Krajský soud v Ostravě poslal za zapálení kostela tři mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka na 3,5 roku, osm a devět let do vězení. Na místě kostela v Gutech vzniká jeho replika.
V dubnu 2002 plameny zničily dřevěný kostel svaté Kateřiny v Ostravě-Hrabové postavený také v 16. století. Požár, který zřejmě vznikl v důsledku závady na elektroinstalaci, způsobil škodu asi za 20 milionů korun. V roce 2004 byl kostel obnoven, a to jako dobová kopie.
Z dřevěných památkově chráněných staveb shořela také chata Libušín na Pustevnách v Beskydech. Budovu z roku 1899 navrženou Dušanem Jurkovičem plameny zničily v březnu 2014. Po obnově se veřejnosti otevřela letos o prázdninách.