Hlavní obsah

V Praze se vytřídilo rekordní množství kovových odpadů

Foto: CC0 Public Domain

Rostoucí tendence a zvyšující se zájem Pražanů o třídění plechovek potvrzují statistiky Pražských služeb.

Od ledna do července se v Praze vytřídilo asi 359 tun kovového odpadu. Rekordní množství plechovek a dalších kovových obalů lidé v metropoli vytřídili zvláště v jarních měsících v době koronakrize.

Článek

„Oproti minulým letům také vzrostl počet kontejnerů na tento typ odpadu,“ sdělil mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

„Překvapilo nás rekordní množství kovových obalů vyhozených během dubna, května, června. Svou roli patrně sehrála vládní nařízení, zvýšený zájem o trvanlivé potraviny a omezení otevírací doby restaurací,“ uvedl mluvčí pražské svozové společnosti s tím, že v uvedených měsících skončila na třídící lince téměř polovina z odpadu, který Pražané vytřídili za sedm měsíců tohoto roku.

Podle Many lze očekávat, že množství svezeného kovového odpadu za celý rok 2020 bude nejvyšší i v meziročním srovnání. Rostoucí tendence a zvyšující se zájem Pražanů o třídění plechovek potvrzují statistiky Pražských služeb. Ty uvádí, že v roce 2017 se v Praze svezlo 143,5 tuny kovového odpadu, v roce 2018 to bylo 261,8 tuny a loni činil objem svezených nápojových plechovek, kovových tub, konzerv a víček 421 tun.

Zvyšuje se i množství šedých nádob ve městě. Nyní je jich v ulicích rozmístěno 1412. V roce 2016, kdy se šedé nádoby na separovaný odpad v metropoli nastálo objevily poprvé, jich bylo 53, doplnil mluvčí Pražských služeb, na jejichž třídicí lince končí obsah šedých kontejnerů z celé metropole.

Náměstek primátora Petr Hlubuček (TOP 09 a STAN - Spojené síly pro Prahu), v jehož kompetenci je oblast životního prostředí, připomněl klimatické závazky hlavního města, které v loňském roce schválili pražští zastupitelé. Vedení města se mimo jiné zavázalo, že do roku 2030 sníží množství emisí oxidu uhličitého o 45 procent. „Důkladnější separace je nutná jednak kvůli rostoucímu množství vyprodukovaného odpadu na území hlavního města, jednak kvůli našim klimatickým závazkům. To znamená zacházet s odpadem jako se zdrojem, který lze efektivně využít,“ uvedl.

Hlavní město se podle ekologických organizací dlouhodobě potýká například s překračováním emisních limitů. Ty by měla mírnit Prahou plánovaná výsadba zeleně, nákup energií z obnovitelných zdrojů, omezení topení pevnými palivy nebo podpora dopravních prostředků s jinými než spalovacími motory.

Související témata:

Doporučované