Článek
Správa národního parku to uvedla na svém webu. Skla jsou pro ptáky velkou hrozbu, ročně podle ornitologů po srážce se skleněnými plochami přijde v Česku o život kolem milionu ptáků.
UV samolepky jsou pro člověka podle ochranářů téměř neviditelné, pro ptáky ale svítivě modré. Od poloviny dubna varují opeřence před skly na zástavkách v Konicích. Už je tak nelákají k průletům na keře a stromy za nimi. Samolepky přibudou na zastávkách i v dalších obcích.
„V obcích jsme vytipovali nebezpečné zastávky a skleněné plochy. Nyní jednáme se samosprávami o jejich jednoduché úpravě tak, aby byly pro ptáky bezpečnější. První UV samolepky jsme už vylepili v Konicích u Znojma. Další se snad brzy objeví například na Hradišti, v Podmolí nebo v Mašovicích,“ uvedl zoolog Správy Národního parku Podyjí Zdeněk Mačát.
Ptáci se v průměru pohybují výrazně rychleji než savci. Drobní pěvci při přeletech létají rychlostí minimálně 30 km/h. „Někteří drobní opeřenci dokonce vyhledávají možnosti průletu úzkými prostory. Je to pro ně jakási forma hry. K takové zábavě mohla vybízet například i již upravená zastávka v Konicích,“ uvedl Mačát.
Ptáci, kteří mají oči umístěny po stranách hlavy, vidí nejostřeji do stran. Nejvíce pozornosti za letu věnují prostoru kolem sebe a pod sebou, ale ne prostoru, který je před nimi. Ptáci také nedovedou rozlišit to, co je skutečnost a co je její zrcadlový obraz. Do plochy, která se zrcadlí, tak zamíří v přesvědčení, že letí do bezpečí zeleně „na strom“ či kvůli vyhnání „soka“ vlastně záměrně.
Problematice se věnuje Česká společnost ornitologická. Na svém webu uvádí, že na světě uhyne po srážce s čirou nebo zrcadlící se výplní více než miliarda ptáků ročně. V Česku by podle odhadu ornitologů mohlo takto přijít o život okolo milionu ptáků ročně. Právě skla a jim podobné materiály jsou podle ornitologů jednou z nejčastějších příčin úhynu ptáků.