Článek
„Kraj s pomocí dotací na projekt vynaloží skoro 374 milionů korun,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek.
„Je to nejstarší budova areálu. Potřebujeme dvě stavební sezony, aby se to všechno zvládlo. Po století mouky následuje století umění. Bývalé tovární objekty všude ve světě úspěšně mění svůj účel,“ řekl Línek.
Galerii v bývalých mlýnech navrhli architekti Petr Všetečka, Robert Václavík, Tereza Novotná, Karel Menšík a Kajetán Všetečka z ateliéru Transat. „Stavba je v původním Gočárově pojetí výrazně exteriérová, uvnitř to byla světská záležitost. Kulturní roli uvnitř vyjadřujeme novým vedením světla,“ řekl Petr Všetečka.
Mlýny bude po dokončení obývat Východočeská galerie. Velkoryse koncipované výstavní prostory nabídnou podle ředitelky Hany Řehákové kurátorům nové možnosti a návštěvníkům výjimečné zážitky.
„Například hlavní výstavní sál bude otevřený a propojený přes dvě patra s horním osvětlením a částí prosklené podlahy. V interiérech budovy budou zachovány některé zajímavé historické relikty a technologické součásti bývalého mlýna. Nyní připravujeme program, který souzní s tímto prostorem,“ uvedla Řeháková.
Zakázku vyhrálo sdružení firem Metrostav a Chládek a Tintěra. Stavební část vyjde na 338,5 milionu korun. Stavební práce skončí v polovině roku 2022, pak bude mít do Vánoc galerie čas na stěhování.
„Začneme demontáží přístavků z pozdějších let. Pak postavíme lešení, prohlédneme fasádu, určíme, jak dále v její opravě pokračovat. Jsou tady dozdívky, půjdou pryč. V interiéru vyklidíme prostory a začneme stavět od suterénu. Zachováme ráz budovy,“ řekl ČTK Martin Kvirenc z firmy Chládek a Tintěra.
Mlýny se stavěly na zakázku pro bratry Winternitzovy v letech 1909 až 19011. Po požáru v roce 1919 byly budovy opraveny a získaly nové přístavby, další přibyly v druhé polovině 20. století. V novodobé historii vlastnila areál firma GoodMills, v roce 2013 přestala vyrábět.
Společnost nabídla areál k prodeji, jednala s městem Pardubice, ale to se nakonec rozhodlo nemovitosti nekoupit. V roce 2016 mlýny koupili za 22 milionů korun manželé Smetanovi, část prodali Pardubicím, část Pardubickému kraji. Samosprávy za budovy vydaly dohromady 36,5 milionu korun.
Manželé Smetanovi původně preferovali dlouhodobý pronájem, kraj nakonec vyjednal prodej. Kraj očekává, že na projekt dostane evropskou dotaci 110 milionů korun, která se může zvýšit až na 218 milionů korun. Ze státních zdrojů by měl dostat 12,8 milionu korun.