Článek
Vejde se do něj kolem 800 lidí. Projekt za zhruba 630 milionů korun připravovala fakulta od roku 2007. Dosud své vlastní sídlo neměla a její části byly na různých adresách v Praze. Budovu dnes slavnostně otevřeli zástupci univerzity, ministerstva a stavitelů, kteří projekt navrhli. Fakulta tím zároveň oslavila 20 let od svého vzniku.
„Budova, kterou dnes slavnostně otevíráme, je zvenku prosklená a uvnitř obrácená do centrální společné dvorany,“ popsala objekt děkanka fakulty Marie Pětová. Návrh pochází od brněnské firmy Kuba & Pilař architekti s.r.o., která v roce 2009 vyhrála na projekt soutěž. Sídlo fakulty je ve strohém funkcionalistickém stylu, prostornému vnitřnímu dvoru a schodišti dominují jednoduché betonové panely.
Původní objekt menzy byl podle Pětové velmi hmotný, uvnitř bylo těžké jádro, na jehož zbourání se pracovalo téměř rok. „V podstatě z té původní budovy zůstala pouze konstrukce nosná, řekla bych tedy asi její polovina, ani ne,“ uvedla. Podle rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy přišel projekt na 630 milionů korun, z nichž 230 milionů zaplatila škola či fakulta. Většina peněz šla ze státní dotace od Ministerstva školství, dodala Pětová.
Záměr přesídlit fakultu do objektu bývalé menzy 17. listopadu se zrodil v roce 2007, kdy kolegium tehdejšího rektora rozhodlo o jeho přestavbě. Menza byla nefunkční od roku 2002, kdy ji poškodila povodeň. Práce na stavbě ale začaly až v roce 2017.
Fakulta humanitních studií, která je nejmladší ze 17 fakult UK, dosud jako jediná část univerzity svou budovu neměla. „Sídlili jsme dosud na třech pražských adresách,“ řekla Pětová. Děkanát a bakalářské studie byly v Jinonicích, většina magisterských oborů nejprve na Hůrce v pronájmu v budově bývalé mateřské školy, později dočasně v budově fakulty tělesné výchovy a sportu. Jedna katedra byla rovněž v Máchově ulici na Vinohradech, řekla děkanka. Tyto adresy nyní fakulta opustí, dodala.
FHS UK vznikla v srpnu 2000. Nyní má přes 2500 studentů a nová budova bude sloužit pouze jí. „Počítáme s tím, že 800 lidí může objekt pojmout najednou,“ uvedla Pětová. Největší aula v budově je podle ní pro 300 lidí, dvě posluchárny mají po 80 místech a dále jsou v budově menší seminární místnosti a pracovny učitelů.
Dodělat se musí ještě venkovní úpravy. Podle dřívějších informací od mluvčího Univerzity Karlovy Václava Hájka budou stát asi 77,5 milionu korun a měly by být hotovy do konce roku.
Univerzita otevřela v červnu také nový pavilon matematicko-fyzikální fakulty v pražské Troji. Budova zvaná IMPAKT má auditorium pro 250 lidí, posluchárny a knihovnu. Projekt škola zahájila v roce 2011, stál zhruba 325 milionů korun, škola dala 50 milionů, zbytek uhradila z příspěvků od Ministerstva školství.