Článek
Podle ukrajinského serveru Obozrevatel byl Babčenko několikrát střelen do zad na prahu svého kyjevského bytu a zemřel v sanitce cestou do nemocnice. Policie smrt ruského novináře potvrdila s tím, že útok oznámila Babčenkova manželka, která svého muže našla v tratolišti krve.
Babčenko působil v Rusku jako novinář a spisovatel, zabýval se hodně armádou. Podle dostupných informací působil jako válečný zpravodaj při rusko-gruzínském konfliktu v létě 2008. Vydával časopis Iskusstvo vojny (Válečné umění) a byl považován za špičku ve svém oboru.
Případ sledujeme ONLINE:
V roce 2012 byl Babčenko stíhán za výzvy k organizování nepovolených demonstrací. O čtyři roky později vzbudil v Rusku vlnu pobouření svým výrokem na adresu armádního souboru Alexandrovců, kteří zahynuli při letecké katastrofě nad Černým mořem. Jeho slova o tom, že si žádné slitování nezaslouží, vyvolala výzvy k dalšímu trestnímu stíhání a odebrání občanství.
Před výhrůžkami smrtí se Babčenko loni v únoru uchýlil do ciziny. Do července podle rozhlasové stanice Echo Moskvy pobýval v Praze, pak krátce v Izraeli. V Kyjevě se usídlil loni v srpnu a podílel se na vysílání televize ATR pro krymské Tatary na anektovaném Krymu.
Vyjádření Ministerstva vnitra k okolnostem pobytu novináře Arkadije Babčenka v ČR. Pan Babčenko o žádnou formu trvalého či přechodného pobytu v ČR nežádal. Odmítáme proto útoky vůči MV a jeho zaměstnancům. Více zde: https://t.co/z2YFthGZHE
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) May 30, 2018
Důvodem k Babčenkovu přesunu z Česka na Ukrajinu měla být neúspěšná žádost o povolení k pobytu. Na svém twitterovém účtu to naznačil novinář a Babčenkův přítel Ondřej Soukup. České ministerstvo vnitra však v prohlášení odmítlo, že by ruský novinář o povolení k pobytu skutečně žádal.
„Ministerstvo vnitra uvádí na pravou míru informace některých médií a novinářů na sociálních sítích k pobytu novináře Arkadije Babčenka v ČR. Ministerstvo vnitra jasně sděluje, že pan Babčenko v minulosti v ČR nežádal o žádný druh přechodného či trvalého pobytu ani o azyl. (...) Znovu opakujeme, pan Arkadij Babčenko o žádný druh přechodného či trvalého pobytu či azyl v ČR nežádal,“ stojí v prohlášení ministerstva.
Vnitro tak prostřednictvím prohlášení odmítlo, že by se na smrti ruského opozičního novináře podílelo svou „liknavostí“.
O motivech útoku policie odmítá spekulovat, ale podle Ukrajinské pravdy je hlavní vyšetřovací verzí msta za Babčenkovu novinářskou činnost. Na stanici Echo Moskvy a ruských sociálních sítích se objevily spekulace, že za vraždou opozičního novináře stojí Moskva. Podle agentury Interfax bylo stíhání neznámého pachatele zahájeno na Ukrajině i v Rusku.
Kreml ale prostřednictvím ministra zahraničí Sergeje Lavrova jakoukoliv spojitost s případem odmítl. Podle Lavrova jsou spekulace součástí rozsáhlé protiruské kampaně. S odkazem na ruskou agenturu TASS o tom informoval Reuters.
Babčenko je třetím novinářem, který v ukrajinském hlavním městě v posledních letech zahynul násilnou smrtí. V dubnu 2015 byl ve svém domě zabit proruský aktivista Oles Buzyna, v červenci 2016 v centru Kyjeva vybuchla nálož v automobilu s novinářem Pavlem Šeremetem, kritikem ruského a běloruského režimu.