Článek
Řekla to na dnešním slavnostním otevření expozice.
Kladenský rodák Miler si podle Slancové vznik malé galerie věnované dětem, kde by mohly koukat na pohádky, kreslit si a podobně přál už za svého života.
V listopadu by v Kladně měla mít výstavu i Milerova dcera Kateřina, která na jeho dílo navázala. „Kateřina se plně hlásí k tomu, že pokračuje v odkazu táty, ale svým svébytným rukopisem,“ uvedla Slancová.
Unikátem je mimo jiné část spojená s letem postavičky Krtečka do vesmíru, na které spolupracovali odborníci z Astronomického ústavu Akademie věd ČR, chystají se také přednášky určené předškolákům i školákům popularizující kosmonautiku i další vědy, na které budou pracovníci ústavu s městem spolupracovat.
Pavel Suchan z Astronomického ústavu dnes připomněl i vesmírný let Milerovy postavičky. Americký astronaut Andrew Feustel ji s sebou do vesmíru vzal dvakrát, poprvé v roce 2011 při letu raketoplánu Endeavour STS-134, podruhé v roce 2018. Duplikáty této postavičky a fotodokumentace misí jsou též v Kladně. Krtek i při přednáškách slouží jako propojení dětského světa a světa kosmonautiky.
Slancová s Milerem spolupracovala ještě za jeho života na řadě výstav, natočila o něm též dokument. Novou expozici nazvanou Zdeněk Miler, nejen Krtek provází jeho vzpomínky na dětství i poznámky o tom, jak se natáčí kreslený film.
K výročí sta let od výtvarníkova narození, které připadne na příští rok, bude otevřena poslední část expozice s autentickým Milerovým stolem, malířským stojanem a dalšími předměty spojenými s jeho životem.
Výtvarník, ilustrátor a režisér animovaných filmů Zdeněk Miler se narodil 21. února 1921 v Kladně, kde strávil i dětství. Vystudoval grafickou školu a UMPRUM v Praze. Za války pracoval jako kreslíř Baťova filmového studia ve Zlíně a potom až do roku 2002 v Krátkém filmu Praha. Zemřel 30. listopadu 2011. Vyrobil na 70 animovaných filmů, převážně s Krtečkem, a ilustroval kolem 40 knih, kterých se prodaly už miliony výtisků.