Článek
Policisté udělali další krok ve vyšetřování rozsáhlého případu týkajícího se systematické manipulace se zadáváním veřejných zakázek na radnici Brna-střed.
Jde o kauzu, v níž čelí obvinění už deset lidí, přičemž za hlavní postavu kauzy je považován bývalý radní za ANO Jiří Švachula.
Ve středu hledali policisté důkazy v brněnské Komerční bance. A v této souvislosti detektivové podle zjištění Seznamu nechali otevřít bankovní schránku společnosti DEA Energetická agentura.
Tato firma podle registru smluv pro Brno-střed připravovala zadání více než dvou desítek veřejných zakázek.
Zásah policistů v bance potvrdil Seznamu jednatel firmy Libor Sekerka.
Ano, policie byla dneska v naší bankovní schránce,“ uvedl.
Společnost DEA Energetická agentura je od začátku července v likvidaci, dnes už nefungují ani její webové stránky.
O společnosti jsme psali i v této zprávě:
Když však policisté ve středu schránku otevřeli, nic v ní nenašli. „Od roku 2014 tam nikdo nebyl, takže byla prázdná. My ji vůbec nepoužíváme,“ řekl Sekerka a dodal, že v žádném případě se na trestné činnosti nepodíleli.
„My jsme nic nekalého nedělali. Máme ale kvůli tomu spoustu osobních problémů,“ prohlásil.
Na firmu DEA Energetická agentura narazili také politici kontrolního výboru na radnici Brna-střed, kteří některé zakázky ze Švachulovy éry prověřují.
Šlo třeba o případ přípravy zakázky na opravu historického domu v Křenové ulici. Městská část Brno-střed jej za 48 milionů korun nechala přestavět na chráněné bydlení.
V malometrážních bytech budou díky univerzitnímu projektu Symbios společně bydlet vysokoškolští studenti a mladí lidé, kteří právě opustili dětský domov.
Dalším příkladem je pak oprava bytového domu v Kounicově ulici. Cena zakázky přesahuje devadesát milionů korun. Společnost Metrostav tam opravuje fasádu domu, dvůr a sklepní prostory.
Členové kontrolního výboru nyní tvrdí, že cenové položky u některých zakázek byly vyšší.
„V položkovém rozpočtu byly třeba interiérové dveře za 56 tisíc korun, cena byla až šestinásobná. Na základě naší zprávy se zhotovitelská firma ozvala městské části a nabídla slevu. Celkově se díky prověřování zakázek ušetřilo asi milion korun,“ popsala předsedkyně kontrolního výboru Monika Lukášová Spilková.
Obvinění zatím čelí deset lidí. Jak dříve zaznělo, celkově si skupina měla za ovlivnění veřejných zakázek rozdělit nejméně 17,1 milionu korun. A jen Švachula měl podle žalobce inkasovat úplatky ve výši téměř 8,8 milionu korun. Švachula a další obviněný Petr Kalášek zatím zůstávají ve vazbě.