Článek
Na konci srpna bude u Městského soudu v Praze ve Slezské ulici rušno. Potkají se tam účastníci kauzy Arca Investments, což je největší krach od pádu Investiční a poštovní banky (IPB). Z dosavadního průběhu insolvence je zřejmé, že to nebude klidné zasedání. Věřitelé budou mimo jiné řešit setrvání insolvenčního správce Lee Loudy ve funkci.
Obrázek o možném dění poskytla nedávná schůze věřitelů společnosti Františkovy Lázně Savoy. To je dceřiná firma Arky provozující v západočeském městě lázeňský byznys. Fondu IFIS a dalším věřitelům se tam podařilo prosadit Loudovo odvolání.
„Bohužel insolvenční řízení Františkovy Lázně Savoy je stiženo kontinuální řadou procesních pochybení ze strany soudu, které budou zřejmě předmětem dalšího přezkumu vyšších soudních instancí. Domnívám se, že k odvolání správce došlo v rozporu s insolvenčním zákonem,“ reagoval insolvenční správce Lee Louda. Jedním z důvodů podle něj je, že hlasovali věřitelé, kteří neměli oprávnění hlasovat.
„Věřitelům, kteří měli zcela popřené pohledávky co do pravosti a výše, soud přiznal hlasovací právo a tito díky tomu prosadili nejen změnu v osobě insolvenčního správce, ale i v obsazení celého věřitelského výboru a ovládli tak ve významném rozsahu insolvenční řízení. Prosadili i změnu v navržené reorganizaci. Jejich koncept reorganizace přitom nabízí uspokojení členům ve skupině Arca výrazně nižší než původní návrh,“ dodal odvolaný insolvenční správce.
Insolvenční přestřelka
Fond IFIS torpéduje Loudovu pozici kvůli tomu, že si ho za správce zvolila samotná Arca. Fond navíc není spokojený ani s dosavadním průběhem úpadku.
Dlužník je liknavý se zveřejňováním informací o svém majetku a stavu jednání s potencionálními investory. Věřitelé tak nemají odpovídající přehled o aktuální situaci.
„Řízení se dosud potýká s průtahy. Dlužník je liknavý se zveřejňováním informací o svém majetku a stavu jednání s potencionálními investory. Věřitelé tak nemají odpovídající přehled o aktuální situaci Arky. Městský soud v Praze teprve 20. července předložil odvolacímu soudu odvolání IFISu a dalších účastníků řízení proti určení, že řízení v Česku je pouze místním řízením a odvolání IFIS proti osobě správce Lee Loudy,“ řekla mluvčí fondu Kamila Svobodová. Rozhodnutí odvolacího soudu bude podle ní pro další postup v řízení velmi důležité.
Na odvolání Loudy z pozice správce podniku Františkovy Lázně Savoy reagovala prudce Arca. Její představitelé navíc čelí ze strany IFIS trestnímu oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu při úpisu části směnek.
„Na schůzi věřitelů došlo k protiprávní výměně insolvenčního správce, kterou prosadila společnost IFIS. Skupina osob vedená IFIS představila také návrh reorganizace společnosti FLS, který výrazně poškozuje všechny věřitele společnosti Arca Investments,“ sdělil mediální zástupce Arky Ondřej Pechar.
Arca zaútočila také na zástupce IFISu Jana Kozáka a Jana Čermáka, kteří se schůze účastnili. „Byli již dříve odsouzeni za podvody a trestnou činnost přímo spojenou s insolvenčními řízeními,“ doplnil Pechar k oběma jménům.
Kozák je bývalým insolvenčním soudcem Krajského soudu v Brně. Předloni byl pravomocně odsouzený za neoprávněný zásah do insolvenčního řízení. „IFIS využívá Jana Kozáka pouze jako poradce, protože jeho osoba patří dlouhodobě k největším expertům na insolvenční právo a je zároveň i autorem komentáře k insolvenčnímu zákonu. Útoky dlužníka v této osobní rovině jsou zcela absurdní,“ reagoval již dříve fond.
Klíčové měsíce
Podle dalšího zástupce věřitelů Michala Žižlavského bude při hlasování o insolvenčním správci klíčové, jak se osvědčil v prvních měsících úpadku. „Budeme hlasovat výlučně podle toho, jak insolvenční správce splní své povinnosti, které mu zákon ukládá do první schůze věřitelů. Konkrétně tedy podle toho, jak zvládne agendu přezkoumání přihlášených pohledávek, jejich zrcadlového přihlášení do slovenského řízení, jak pokročí se soupisem majetku dlužníka a jak efektivně bude poskytovat součinnost prozatímnímu věřitelskému výboru,“ řekl advokát Žižlavský.
Z našeho pohledu dlužník nespolupracuje s věřitelským výborem, ale ani s insolvenčním správcem.
Nespokojenost s dosavadním průběhem insolvence s Arca Investments vyjadřuje advokát Jan Langmeier, který zastupuje další část věřitelů. „Z našeho pohledu dlužník nespolupracuje s věřitelským výborem, ale ani s insolvenčním správcem. Stále nemáme plný přístup do účetnictví či řádného seznamu majetku. Na stole nejsou žádné jasné kontury toho, jak by mohla z pohledu dlužníka reálně proběhnout reorganizace. Obecně lze říct, že zájmy dlužníka se rozhodně nesoustředí na zájmy věřitelů,“ uvedl právník.
Podle dalšího významného zástupce věřitelů advokáta Pavla Kormana se spolupráce s dlužníkem zlepšila. Přesto podle něj podstatné otázky ohledně Arkou prosazované restrukturalizace zůstávají stále nezodpovězené.
„Dlužník dosud členy prozatímního věřitelského výboru dostatečně neinformoval o podstatných detailech připravované reorganizace. Tedy jaký majetek chce prodat, jaký dál rozvíjet, a čím chce jeho rozvoj financovat. Nemluvě o předpokladech míry a lhůt pro uspokojení pohledávek svých věřitelů,“ uvedl Korman.
Ověřené informace?
Větší jasno do kauzy může vnést angažmá poradenských firem v případu. „Jak dlužník, tak insolvenční správce mají nové ekonomické poradce z okruhu takzvané ‚velké čtyřky‘, což snad časem povede k tomu, že věřitelům začnou být k dispozici alespoň nějaké ověřené informace o rozsahu a hodnotě majetkové podstaty,“ poznamenal advokát Tomáš Richter zastupující sdružení věřitelů Avea.
Optimistickou notu ohledně potenciálu reorganizace zachovává další zástupce věřitelů Traficon Advisors byznysmena Jana Stávka. S Arkou v minulosti spolupracoval na jejím financování. Znalost Arky zblízka používá jako argument, proč věřitelé můžou dostat zpět velkou část pohledávek.
Správně provedenou reorganizací v horizontu tří až pěti let je možné vrátit věřitelům minimálně 80 procent dluhu.
„Traficon je přesvědčen, že správně provedenou reorganizací v horizontu tří až pěti let je možné vrátit věřitelům minimálně 80 procent dluhu, ale nevylučuje ani jeho úplné splacení,“ tvrdí Stávek.
Lhůta pro přihlašování pohledávek vůči Arca Investments skončila 11. července. V insolvenčním rejstříku je přes 1900 přihlášek. Do 6. srpna musejí držitelé směnek předložit jejich originály.
Objem přihlášených pohledávek zatím insolvenční správce spočítaný nemá. „Zveřejňování přihlášek, stejně jako jiných podání v řízení, má zpoždění, což se děje u všech větších insolvencí. S ohledem na tento fakt zatím nemohu potvrdit objem ani počet přihlášených pohledávek. Insolvenční správce se všemi přihláškami postupně pracuje a přezkoumává je,“ doplnil Louda.
Různá čísla
Ze strany věřitelských skupin se ohledně objemu přihlášených pohledávek objevují rozdílné informace. Traficon Advisors mluví v součtu o 12 miliardách, fond IFIS dokonce o 21 miliardách korun.
Samotná Arca Investments, což je mateřská firma celé skupiny Arca Capital, mluví o dluzích za téměř 19 miliard korun. Většina z této sumy pochází z vydaných směnek, jejichž držitelé jsou z větší části fyzické osoby. Mezi věřitele se však zařadily také spotřební a bytová družstva a organizace typu Syndikátu novinářů nebo olomoucké arcibiskupství. Do krátkodobých směnek investovaly s vidinou vysokého zhodnocení.