Článek
Razítko, které vyrábí výrobce razítek Shachihata Inc., umožní obětem obtěžování označit své útočníky inkoustem viditelným pouze pod světlem z přiložené baterky a také tak odradit potenciální útočníky, informovala o tom CNN.
Limitovaná edice 500 razítek, které se prodávaly za 2500 jenů (asi 550 Kč), byla podle mluvčího společnosti Shachihata Inc Fumihira Mukaie vyprodána do 30 minut od zahájení prodeje. Firma v květnu uvedla, že razítko vyvine, poté, co na sociálních sítích vypukly diskuze o tom, jak bojovat s osaháváním dívek – v Japonsku známém jako „chikan“ – v přeplněných vlacích.
Jeden uživatel sociálních médií navrhl, že by bylo možné píchnout pachatele do rukou bezpečnostním špendlíkem. Ostatní se ale bránili, že by to mohl být zločin sám o sobě.
電車やバス等の公共交通機関や外出先での迷惑行為などに対し、「声をあげられない」「触れられたくない」「何らかの対策をしたい」というお声を反映したスタンプです。
— シヤチハタ株式会社 🐈【公式】 (@ShachihataBS) August 27, 2019
以下のシヤチハタ 公式サイトからご購入いただけます
▼迷惑行為防止スタンプhttps://t.co/h2JYgMBT0o#迷惑行為防止スタンプ pic.twitter.com/jPvkJxBW6N
Jiní poukázali na to, že k označení a zostuzení pachatelů by mohla být použita razítka. Firma Shachihata naznačila, že by mohla s vývojem produktu pomoci. Po třech měsících společnost odhalila první model a spustila zkušební prodej.
„Byl jsem překvapený, jak rychle byly vyprodány,“ řekl.
Přestože policie nebyla do vývoje razítka zapojena, společnost doufá, že pomůže sexuální obtěžování omezit.
Japonsko je v indexu Světového ekonomického fóra, který měří genderovou rovnost, na 110. místě ze 149 zemí. Zemi v oblasti rovnosti žen a mužů také patří nejnižší příčka mezi státy G7, a to i přes slib premiéra Šinzó Abeho, že budou posíleny pracovní pozice pro ženy.
Přeplněné vlaky jsou pro obtěžování v Japonsku často voleným místem. Průzkum z roku 2001 provedený na dvou tokijských středních školách odhalil, že více než 2/3 studentek byly při cestování vlakem osahávány. V rámci boje s tímto problémem určují některé železniční společnosti v dopravní špičce vagóny pouze ženám.