Článek
V Turecku začal soudní proces s 29 policisty, kteří jsou obžalovaní z toho, že se podíleli na neúspěšném puči proti tureckému prezidentovi Erdoganovi.
Policisté jsou podezřelí, že neplnili rozkazy a nechránili palác prezidenta Erdogana během pokusu o vojenský převrat.
Pokud se jejich vina prokáže, osmi obviněným hrozí trest od 7,5 do 15 let vězení. Zbylým 21 policistům dokonce doživotí. Kromě neplnění rozkazů čelí totiž i obvinění z členství v hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterému Turecko puč připisuje.
Gülen však žije v USA a obvinění z přichystání puče odmítá. Erdogan přesto tvrdí, že Gülenovo hnutí je v Turecku stále aktivní. Někteří s tímto hnutím spojují i vraha ruského velvyslance v Turecku Andreje Karlova.
Ačkoli po nezdařeném puči došlo v Turecku k několika menším soudním řízením, toto je považováno za zatím největší a nejvýznamnější. Soudní proces probíhá za přísných bezpečnostních podmínek a u soudní síně hlídkuje spousta policistů.
Další, kteří jsou podezřelí z iniciování puče, čeká soudní řízení v Ankaře pravděpodobně příští rok. Kvůli této události je třeba postavit zvláštní soudní síň, protože do těch současných se nevejde tolik lidí, kteří budou obžalováni.
Turkish police in court for first Istanbul trial over coup plot: Twenty-nine police… https://t.co/zzPOK5e77q #BBC
— Zaini Rahman (@Wolfcrime) December 27, 2016
Pokus o vojenský převrat se konal letos 15. července. Zemřelo při něm téměř tři sta lidí. Pučisté byli již po pár hodinách poraženi. V reakci na puč Erdogan zahájil čistky a téměř 40 tisíc lidí nechal pozatýkat. Dalších přes sto tisíc zaměstnanců veřejného sektoru, mezi nimi i soudce nebo vysokoškolské profesory, nechal propustit.