Článek
Tři oběti nehody zemřely podle agentury Reuters v nemocnici, jeden už ve středu, dva ve čtvrtek. Turecký ministr zdravotnictví Fahrettin Koca ve středu nejprve informoval o jednom mrtvém a 157 zraněných. Guvernér Istanbulu ve středu řekl, že vážně jsou zranění dva piloti.
Na záběrech z místa neštěstí je vidět, jak záchranáři evakuují z letadla cestující. Někteří pasažéři se z rozlomeného stroje dostali už předtím sami.
Un avión se parte en tres después de aterrizar en Estambul https://t.co/s6wtM1X1Ag pic.twitter.com/Dw8uselrsf
— EL MUNDO (@elmundoes) February 5, 2020
„Letadlo se nedokázalo udržet na ranveji kvůli špatným povětrnostním podmínkám a sklouzlo padesát až šedesát metrů,“ řekl istanbulský guvernér Ali Yerlikaya. Podle NTV bylo 155 cestujících na palubě z Turecka a 22 ze zahraničí, mimo jiné z USA, Číny, Iráku či Izraele. Z občanů EU byl na palubě jen jeden Švéd. Češi podle tureckých médií letadlem necestovali.
Letadlo podle serveru stanice NTV patří turecké nízkonákladové společnosti Pegasus Airlines. Do Istanbulu přiletělo z Izmiru, který leží na západě Turecka. Na palubě bylo 177 cestujících, uvedla NTV. Členů posádky bylo podle Reuters šest.
Pegasus Airlines provozuje i lety do Prahy. Krátce po 14:00 SEČ odletělo z pražského letiště letadlo, které mělo přistát na letišti Sabihy Gökçenové. To ale kvůli nehodě uzavřeli a všechna letadla přesměrovali na velkokapacitní nové mezinárodní istanbulské letiště. Na něm podle serveru flightradar24.com přistálo krátce po 19:00 místního času (17:00 SEČ) i letadlo na lince z Prahy poté, co kroužilo nad Marmarským mořem.
Podle agentury AP se podobná nehoda odehrála 7. ledna. Na stejném istanbulském letišti tehdy stroj aerolinek Pegasus Airlines se 162 pasažéry rovněž sjel z ranveje. Tehdy nikdo zranění neutrpěl.