Článek
Extrémně vysoké teploty, sucho a nedostatek vody jsou příbuzné faktory, které ohrožují na životech miliony lidí v Indii. Vytrvalá horka ale nezpůsobují „jen“ vysychání vodních ploch, ale také smrt. Jen za letošní léto v Indii zemřelo kvůli vlně veder přes sto lidí. Napsala o tom americká CNN.
Teplotní situace v Indii dojde během několika málo let pravděpodobně do bodu, kdy budou určité části země prakticky neobyvatelné. Vlny veder sužují zemi pravidelně v období mezi březnem a červencem a odeznívají či slábnou příchodem monzunových dešťů. Poslední roky nicméně vedra Indii bičují s daleko větší intenzitou. Podle Mezivládního panelu pro změny klimatu je Indie mezi zeměmi, které nejvíce doplatí na klimatickou krizi.
„Budoucnost plná extrémních teplot vypadá zle i přes znatelné snahy o umírnění klimatické změny, bez těchto snah nicméně vypadá mnohem hůře,“ řekl pro CNN profesor Elfatih Eltahir, který vyučuje v Massachusetts. Tamní experti předpovídají, že i kdyby svět uspěl v omezovaní uhlíkových emisí, čímž by zmírnil očekávaný vzestup průměrných teplot, některé části Indie budou stejně natolik horké, že v nich člověk nebude moci přežít.
Indická vláda vyhlašuje nouzovou vlnu veder, pokud se teplota na daném území udrží po dva dny na hodnotě, která převyšuje průměr v oblasti alespoň o 4,5 stupně Celsia. Například v Novém Dillí se nouzový stav vyhlašuje v případě, kdy dva dny po sobě v hlavním městě přetrvá teplota nad 45 stupňů Celsia. V nedalekém městě Churu meteorologové dokonce naměřili teplotu 50,6 stupně Celsia.
Minulý rok indická vláda vyhlásila napříč státem 484 krizových veder. V roce 2010 jich přitom bylo jen 21. Za zkoumanou periodu zemřelo v Indii kvůli extrémním teplotám přes pět tisíc lidí. Kvůli nepříznivým podmínkám se v Indii na čas zavírají školy.
Největším problémem v zemi zůstává nedostatek vody. V polovině června médii prolétla zpráva, že Čennaí, šesté největší město Indie, čelí akutnímu nedostatku vody. Obyvatelé museli na vodu z dovezených nádrží čekat hodiny v dlouhých frontách a řada restaurací a hotelů musela přerušit provoz.
Indická vláda se proto rozhodla zničující sucha systematicky řešit a založila nové ministerstvo vodních zdrojů. „Musíme zachovat vodu pro naše děti a další generace,“ komentoval krok indický prezident Rám Náth Kóvind. „Vytvoření ministerstva vodních zdrojů je rozhodující krok tímto směrem a bude mít dalekosáhlé výhody. Skrze nové ministerstvo bude systém správy a uchovávání vody efektivnější.“