Článek
Lékaři bez hranic působí v Sýrii od roku 2009, především na severu země. Podle jejich studie se v oblasti zdvojnásobil za posledních pět měsíců počet pacientů zraněných minami či nástražnými systémy. Polovinu obětí tvoří přitom děti včetně těch nejmladších kojenců. Za čtyři a půl měsíce ošetřili Lékaři bez hranic 133 lidí zraněných minami či nástražnými výbušnými zařízeními. Tento trend provází návraty uprchlíků do regionu v provinciích Rakka, Hasaka a Dajr az-Zaur.
„V oblasti jsou miny třeba na polích nebo dokonce ukryté doma v lednicích, v hrncích či v polštářích. Jsou tam záměrně, aby ublížily civilistům, kteří se vrátili domů po letech na útěku,” tvrdí Pavel Gruber. Podle něj jsou lidé v Sýrii válkou extrémně unavení. Zdravotnictví v zemi je zdecimované, polovina nemocnic byla zničená. A podle odhadů zemi opustila asi polovina syrských lékařů, složité výkony musí dělat kvůli nedostatku personálu i nedostudovaní medici.
„Stále se málo mluví o neuvěřitelném hrdinství místního personálu v nemocnicích, lidé tam působí ve velmi složitých podmínkách. Chybí v podstatě všechno. Navíc nemocnice se staly několikrát i terčem útoků,” připomíná Gruber.
Jak se pracuje lékařům v Sýrii? Co lidem nejvíc chybí? Podívejte se v dalším Víkendovém rozhovoru.