Hlavní obsah

V Hlubočepích odchytili jedovatou mambu, unikla z domu ven

Foto: Pixabay

Smrtelně jedovatá mamba zelená, která v úterý večer unikla v domě v pražských Hlubočepích, byla odchycena. Ze stromu nedaleko od domu ji dnes sundal pracovník pražské zoologické zahrady. Na Twitteru to uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek. Informaci potvrdila na Twitteru i pražská policie.

Článek

„Mamba nalezena! A chycena! Ze stromu ji sundal náš dlouholetý zaměstnanec pan Masopust,” napsal Bobek. Cestu z domu ven hadovi podle něj umožnilo čtvrteční teplé odpoledne a bezmála subtropický dnešek. „Máme dobrou zprávu pro všechny, kteří trpí ofidiofobií. Mamba byla právě odchycena,“ uvedla policie. Ofidiofobie je abnormální strach z hadů.

Zeleného hada našla dnes odpoledne žena v Hlubočepích na stromě v zahrádkářské osadě, která je zhruba 200 metrů od domu v ulici V Bokách I, kde v úterý večer mamba unikla. „Musela se prodrat celou roklí a ještě do schodů nahoru. Teď se usídlila u nás v ořechu,“ řekla žena. Had je podle ní živý, ale „má dost“. „Jeho pohyby nejsou nijak mrštné,“ uvedla.

Když si uvědomila, že se může jednat o uniklého jedovatého hada, schovala se se svým psem v domku a zavolala policii. „Šok mám ještě teď,“ dodala.

Hada se dosud snažili polapit specialisté na odchyt hadů. V domě nalíčili na mambu tepelné nástrahy, kontrolovat je znovu plánovali o víkendu. Někteří odborníci se domnívali, že had je už mrtvý. Předpokládali také, že kvůli chladnému počasí neopustí dům.

Mamba před svým únikem uštkla třicetiletou ženu, zřejmě svou majitelku, která je nyní v nemocnici ve vážném stavu. Žena dostala antisérum, zůstává v umělém spánku. Podle mluvčího Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Filipa Brože antisérum zabralo, pacientka má jiné významné zdravotní komplikace.

Okolnosti úniku smrtelně jedovatého hada policisté vyšetřují, ženu vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu zatím nevyslechli. Podle Státní veterinární správy případný chov mamby nebyl schválený.

Mamba zelená je rychlý, hbitý, útočný a vysoce jedovatý stromový had, žije v západní Africe. Její přirozenou potravou jsou především ptáci a drobní savci včetně hlodavců, kořist loví v korunách stromů i na zemi. Její jed je vysoce toxický, není-li okamžitě zahájena léčba, může pacient umřít na udušení způsobené ochrnutím dýchacího svalstva.

Doporučované