Článek
Na několika místech ve městě vznikne celkem více než 3,1 kilometru nových vodovodních řadů. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
Infrastruktura pro dodávky pitné vody v Havířově vznikla většinou po druhé světové válce, když se město pro horníky z okolních černouhelných dolů stavělo. Už je potřeba vyměnit ji za modernější materiály.
Například v ulicích Okrajové a Dlouhé v havířovské části Podlesí se za pět milionů korun mění 660 metrů původně ocelového a litinového potrubí z poloviny 60. let minulého století za nové z vysokohustotního polyetylenu. Důvodem jsou především přibývající poruchy. „Investice si vyžádá náklady pět milionů korun. Začali jsme o prázdninách, hotovo by mělo být na konci listopadu,“ uvedl ředitel vodovodů SmVaK Milan Koníř.
V havířovské části Prostřední Suchá a sousední obci Horní Suchá se za šest milionů korun mění ocelové a litinové potrubí rovněž z poloviny 60. let minulého století. Také se tam bude přepojovat 29 vodovodních přípojek. „Navíc jedna v nevyhovujícím stavu bude vyměněna. Stavět se začalo v srpnu, hotovo by mělo být do konce roku,“ uvedl Síbrt.
Za nové potrubí z vysokohustotního polyetylenu se mění také téměř 700 metrů ocelového a litinového vodovodu z přelomu 60. a 70. let minulého století v ulicích Rodinné, Havraní, Na Kavkovicích a Těšínské. I tam jsou důvodem přibývající poruchy. „Přepojeno bude také 30 plastových vodovodních přípojek a vyměněno pět ocelových. Stavba za 4,8 milionu korun byla zahájena v srpnu, hotovo by mělo být v říjnu,“ uvedl mluvčí.
SmVaK jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji a patří i mezi největší v zemi. Vodu dodávají pro více než 720.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také například části Olomouckého kraje nebo do pohraniční oblasti Polska.