Článek
Pondělní boje ve východní Ghútě si vyžádaly životy 77 civilistů. Jde zatím o nejvyšší počet civilních obětí během 24 hodin od té doby, co Rusko vyhlásilo každodenní několikahodinové příměří.
Rusko ustoupilo z dosavadní strategie a nabídlo povstalcům a jejich rodinám bezpečný odchod z Ghúty. Slíbilo jim zajistit beztrestnost, pokud se vzdají. Podle agentury Reuters mohou odejít i s rodinami a vzít si s sebou osobní zbraně. Skupina povstalců Fajlak ar-Rahman už nabídku odmítla.
„Když nechcete pustit civilisty ven z obléhaných území, jsme připraveni se vám zaručit za bezpečnou cestu z východní Ghúty pro vás i vaše rodiny. K tomuto účelu bude zajištěna doprava i záruka bezpečné cesty,“ řekla hlava ruského centra pro stabilizaci Sýrie Yuri Yevtushenko.
Humanitární konvoj se kvůli bojům musel stáhnout
Kvůli bojům se z oblasti poblíž Damašku musel stáhnout i humanitární konvoj OSN. Do oblasti se dostalo 46 vozů, podle OSN se z nich ale ani nepodařilo vyložit všechen náklad.
Sajjad Málik, který je zástupcem Rady OSN pro lidská práva (HRC) v Sýrii, napsal na Twitter, že konvoj se stáhl po devíti hodinách. „Konvoj pro východní Ghútu se stahuje z Dúmy po devíti hodinách. Vyložili jsme, co bylo možné, za silného bombardování,“ sdělil Málik.
HAPPENING NOW @UN @ICRC_sy @SYRedCrescent aid convoy to #EasternGhouta exiting #Duma after nearly 9 hours. We delivered as much as we could amidst shelling. Civilians are caught in a tragic situation. pic.twitter.com/P4Djg75XRX
— Sajjad Malik (@malik_sajjad) March 5, 2018
OSN dostala v neděli povolení od syrské vlády pro konvoj pomoci pro asi 70 000 lidí, uvedl server BBC. Další konvoj by měl dorazit ve čtvrtek. V oblasti o rozloze asi 100 kilometrů čtverečních, kterou od roku 2013 obléhají vládní jednotky, žije v katastrofálních podmínkách nyní asi 393 000 lidí.
V Ghútě za poslední dva týdny zemřelo už přes 700 civilistů, syrská armáda dobyla asi třetinu území ovládaného povstalci a boje pokračují dál.