Článek
Okolí silnice se po opuštění Abú Dhabí velmi rychle změní. Vysoké domy střídá písek. Po hodině cesty dorazíme do oblasti jménem Al Wathba, kde sjedeme z hlavní cesty. Za písečnými dunami nás vítají letní sídla nebo odpočinkové domy lidí z města. Jeden z nich je trochu jiný.
Nikdo není takový blázen, aby utratil tolik za teleskopy
Na zahradě má totiž bílou kopuli. Dostali jsme se k jediné observatoři široko daleko. Al Sadeem Observatory totiž není jenom jediná hvězdárna v SAE, ale i na celém Arabském poloostrově. Pro sebe a své kamarády si ji zřídil Thabet Al Qaissieh.
„Proč jsem jediný v zemi? Nevím. Nikdo kromě mě asi není takový blázen, aby utratil tolik za teleskopy,“ říká hrdý majitel, který se objevil už v několika zdejších novinách.
Observatoř, kterou vybudoval na rodinném pozemku, ho stála zhruba 10 milionů korun. S kolegy zkoumají hlavně černé díry. Rádi by se ale víc pustili také do bolidů. Tedy meteoritů, které dopadly do pouště. V tom by jim mohla pomoct Česká republika, protože Astronomický ústav Akademie věd v Ondřejově patří mezi světovou špičku v určování přesného místa jejich dopadu.
Co meteorit, to příběh
Poušť, kde se úlomky tak snadno nerozbijí, tomu nahrává. „Každý meteorit, který můžeme studovat, nám poodhalí kus příběhu a historie našeho solárního systému nebo dokonce celého vesmíru,“ vysvětluje Al Qaissieh.
Thabet, i když sám vystudoval politickou ekonomii a je hlavně podnikatel, zřídil observatoř jako svůj koníček. Nečeká, že se mu peníze vrátí, a bere to jako svůj vklad do rozvoje zdejší společnosti – spolupracuje se středními i vysokými školami. Sám na místě pozorováním hvězd a jiných astronomických úkazů tráví každou noc.
Na to, kde je a jak to na jediné observatoři v SAE vypadá, se podívejte ve videu nad článkem.