Článek
Vystřídat by ho měl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, současný místopředseda. Ten by jako premiér stál na pět měsíců do říjnových voleb v čele obnovené vlády ČSSD, hnutí ANO a lidovců. Podmínkou je, že v kabinetu by nebyl ani Bohuslav Sobotka, ani Andrej Babiš.
Lubomír Zaorálek by se zároveň stal novým volebním lídrem sociální demokracie do voleb. Potíží plánu je, že už v úterý ho jako přijatelného nového premiéra jmenoval Babiš. Bude to vypadat, že to lídr ANO tady vybírá Sobotkova nástupce.
Další možnosti na nového premiéra a vlastně i šéfa ČSSD jsou jen dvě: buď ministr vnitra Milan Chovanec, nebo šéf Sněmovny Jan Hamáček. První o to stojí, druhý nikoliv.
Na ranní schůzi špiček ČSSD, kde se možnosti dalšího vývoje probíraly, bylo dusno. Všichni kolegové Sobotkovi krok s demisí celé vlády vyčítali, že vůbec nerozumí, co pozitivního přinese. Vytkli mu také, že o demisi neřekl dopředu nikomu z vedení strany, které bylo v březnu zvoleno na brněnském sjezdu jako jeden tým.
Premiéra Sobotku bránil jediný člověk – ministr Milan Chovanec. Ten mluvil o tom, že teď konečně mohou po Babišovi „metat granáty“. Ostatní místopředsedové oponovali, že když jejich vojevůdce spáchal sebevraždu, nemůžou ani bojovat.
Výměna lídra pár měsíců před volbami není v české politice nic neznámého. Má-li strana problémy, obliba předsedy i preference klesají, udělá tento trik.
ČSSD to udělala v roce 2005, kdy zdiskreditovaného Stanislava Grosse nahradil Jiří Paroubek. ODS tentýž krok učinila v roce 2010, kdy pouhý měsíc a půl před volbami Petr Nečas vystřídal Mirka Topolánka.
Dění sledujeme celý den v online reportáži: