Článek
Ve druhém kvartálu činil růst hrubého domácího produktu (HDP) 6,2 procenta, v prvním 6,4 procenta.
Čínský obchod poškodilo zvýšení amerických dovozních cel, ale největší dopad mělo podle agentury AP oslabení domácí výroby, investic a vnitřní spotřeby. Zpomalení čtvrtletního růstu je největší od roku 1993, kdy Čína začala o těchto údajích informovat.
Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali za třetí čtvrtletí zvýšení HDP o 6,1 procenta. Čínská vláda stanovila pro letošní rok cíl hospodářského růstu mezi šesti a 6,5 procenta. Podle analýzy agentury Reuters nemusí být ani nynější tempo růstu udržitelné. Vzniká riziko, že Čína takový vývoj akceptuje, místo aby přijala tvrdá opatření a otevřela víc svou ekonomiku. „Zpomalení růstu čínské ekonomiky je silnější, než se čekalo, a dostalo se do znepokojivé fáze,“ napsala agentura.
Zpomalení hospodářského růstu je dalším z řady problémů, kterým čelí čínští představitelé v době obchodní války s USA, spolu s rostoucí inflací a slabší spotřebitelskou poptávkou. „Tlak na ekonomickou aktivitu by měl v nadcházejících měsících zesílit,“ uvedl ekonom Capital Economics Julian Evans-Pritchard.
Nečekaně slabé údaje také zvyšují pravděpodobnost snížení úrokových sazeb nebo zavedení dalších stimulačních opatření na podporu růstu a odvrácení politicky citlivé ztráty pracovních míst. Čínští představitelé zvýšili vládní výdaje, ale zatím se vyhýbají rozsáhlým stimulačním opatřením kvůli obavám z růstu zadlužení, které je již nyní tak vysoké, že přimělo agentury snížit úvěrový rating země.
Ekonom společnosti Huabao Trust Nie Wen připisuje horší růst, než se čekalo, hlavně slábnutí odvětví napojených na vývoz, především zpracovatelského průmyslu. „Vzhledem k tomu, že je nepravděpodobné, že vývoz zažije comeback, bude pravděpodobně pokračovat tlak na zpomalení čínské ekonomiky a očekává se, že ekonomický růst ve čtvrtém čtvrtletí klesne na 5,9 procenta,“ prohlásil Nie. Stát podle něj sice uvolní politiku, ale omezenějším způsobem.
Obchodní partneři Číny a investoři pozorně sledují zdraví druhé největší ekonomiky světa, protože obchodní válka s USA vyvolává obavy z globální recese. Mezinárodní měnový fond uvedl, že obchodní válka sníží v letošním roce globální ekonomický růst na tři procenta, což je nejnižší tempo od finanční krize v letech 2008 a 2009. Růst by mohl oživit, pokud budou odstraněna jejich vzájemná cla.
Podle ústavu Oxford Economics se růst čínského HDP do roku 2030 sníží na čtyři procenta, do roku 2040 na 2,8 procenta.