Článek
V jihočínském městě Yulin právě probíhá kontroverzní festival psího masa. Akce se koná i přesto, že měla být původně zrušena. Stánkaři ovšem o zrušení akce nevědí a zákaz festivalu vyvrátila v polovině května i správa města.
Na festival dohlíží policie. Brání ve vstupu aktivistům. Ti se v minulých letech pokoušeli o záchranu psů určených k porážce. Jeden z nich pro BBC uvedl, že jsou na trhu jak mrtví psi pověšení na kovových hácích, tak i psi živí.
Prodejci tvrdí, že psy zabíjí humánně, odpůrci festivalu však říkají opak. Trhovci podle nich psy převáží ve stísněných klecích a brutálně je zabíjí. Některá zvířata mají být kradená.
Návštěvníci festivalu i samotní prodejci se zároveň hájí tím, že zabíjení psů kvůli jejich masu je stejné jako zabíjení prasat, krav nebo kuřat. Čínská tradice pojídání psího masa je stará zhruba 500 let. V poslední době ale v zemi raketově vzrostl zájem o psy jako domácí mazlíčky. Aktuálně jich Čína registruje asi 62 milionů.
Aktivisté odhadují, že během posledních let se počet usmrcených a zkonzumovaných zvířat vyšplhá v průběhu desetidenního festivalu až na deset tisíc psů a koček.
Yulinská správa se opakovaně vyjádřila, že nemůže festival zakázat, neboť ho oficiálně neorganizuje. Navíc konzumace psího masa není v Číně nezákonná.
V minulém roce město zakázalo zabíjení psů na veřejnosti.