Článek
Mezi regiony nejvíce zasažené koronavirem patří Karvinsko, Praha a Olomoucko, dohromady tam od počátku června přibylo přes 200 nakažených. Ve většině dalších okresů se nákaza šíří minimálně.
„Nejsou to nějaká masivní ohniska s desítkami, stovkami případů,“ zdůraznil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na čtvrteční tiskové konferenci.
Kromě hromadného šíření v uhelném Dole Darkov společnosti OKD, které je podle ministra „zcela vybočující“, roste počet onemocnění v konkrétních místech zpravidla jen v jednotkách.
Snáze se covid-19 šíří ve firmách nebo třeba na ubytovnách. „Pokud jde o profese, horníci jsou nad průměrem mezi ostatními, ale to je dáno Darkovem. Nepozorujeme konkrétní profese, kde by bylo nějaké výrazné riziko,“ uvedl Vojtěch.
V Moravskoslezském kraji patří mezi „mikroohniska“ i bohumínská nemocnice, kde se od pozitivního pacienta nakazili dva lékaři a jedna sestra. V Praze se zase virus rozšířil v amatérském hokejovém týmu, když se od jednoho nakaženého hráče infikovalo šest dalších.
Ve zvýšené míře se covid-19 znovu projevil také v obcích na Olomoucku, které byly už v březnu kvůli mnoha nakaženým v karanténě. Konkrétně jde o domov důchodců v Litovli, kde se podle výsledků testů z tohoto týdne nakazilo přes 20 lidí.
„Pozitivní jsou často asymptomatičtí, takže sami nevědí, že nemoc mají. Bohužel v některých případě mají příznaky, ale přesto chodí do práce nebo do společnosti,“ upozornil Vojtěch a vyzval lidi, aby se i po rozvolnění krizových opatření chovali zodpovědně.
V počtech nově nakažených vedlo za prvních devět červnových dnů Karvinsko se 138 lidmi s pozitivním testem, druhá byla Praha se 109 a třetí okres Olomouc s počtem 64.
Při přepočtu na 100 tisíc obyvatel bylo opět první Karvinsko, před Olomouckem a Chebskem, Praha byla čtvrtá.
Mnoho jiných regionů nicméně hlásí minimální nebo žádný výskyt onemocnění. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) přibylo od 18. května ve většině okresů jen několik nemocných a úplně bez nových případů byly i některé příhraniční okresy jako například Tachov, kde se ještě během dubna a první poloviny května objevilo 40 případů.
Rozmanité situaci v regionech se přizpůsobují i postupy zdravotníků a hygieniků. Ustupuje se například od celoplošného testování, které podle Vojtěcha přestává míst smysl.
„Dnes je smysluplné dělat lokální testování, na tom jsme se shodli s paní hlavní hygieničkou i s příslušnými krajskými hygienickými stanicemi,“ uvedl Vojtěch.
Pro testování na koronavirus sice zůstává k dispozici více než stovka laboratoří, část z nich se ale podle ministra bude věnovat více i jiné činnosti. Zůstanou nicméně připravené pro případnou druhou vlnu hromadného šíření nákazy.
Podobně ztrácejí na významu i celoplošné analýzy zdravotních statistiků.
Šéf ÚZIS Ladislav Dušek upozornil, že lokální rozdíly mohou zkreslovat celkový obrázek o situaci. Například, když se sníží počet testů a testování se více zaměří na postižená místa, může se to ve výsledku projevit na vyšším podílu nakažených na počtu testů. To však neznamená, že by se zhoršila situace v celém Česku.
Dušek zdůraznil, že i v místech s větším počtem nakažených zůstává nízký podíl rizikových pacientů, tedy hlavně seniorů. Například v Moravskoslezském kraji z více než 160 lidí, kteří se nakazili v prvních devíti červnových dnech, tvořili senioři ve věku 65 let a více jen 7,8 procenta.