Článek
Nyní by se do Poslanecké sněmovny dostalo samostatně osm stran, případně pět stran a dvě koalice.
„Červnová situace je zřejmá: ANO zastavilo propad z minulých měsíců a v modelu STEM by se dostalo před koalici Pirátů se Starosty, která ztratila část podpory. Třetí by s jistým odstupem skončila zvolna rostoucí konzervativní koalice SPOLU. Protestní hlasy se koncentrují v podpoře SPD. Mezi menšími stranami dále roste hnutí Přísaha Roberta Šlachty. ČSSD a KSČM naopak oslabují,“ uvedli autoři průzkumu z agentury STEM.
ANO by v červnovém volebním modelu získalo 26,7 %, Piráti a STAN 24,1 %, Koalice Spolu 17,4 %, SPD 10,9 %, ČSSD a KSČM shodně po 5,5 % a Přísaha 5,1 %.
Pokud jde o samostatné strany, tedy nikoliv o koaliční uskupení, v červnu nejlépe dopadlo ANO s 27 %, Piráti by získali 15,5 %, SPD 10,9 %, ODS 10,9 %, STAN 8,7 %, KSČM 5,5 %, ČSSD 5,5 %, Přísaha 5,1 %, KDU-ČSL 3,2 %, TOP 09 3 % a Zelení 1,6 %.
Červnový výzkum STEM ukazuje situaci zhruba týden před letními prázdninami. „Jde o období výrazného zklidnění aktuální vlny nákazy covid-19, za současného průběžného očkování proti této nemoci a významnějšího rozvolňování protipandemických opatření. Na začátku června odolala vláda hlasování o nedůvěře, do říjnových voleb tak na politické scéně neočekáváme výraznější změny,“ uvedla agentura.
Hlavní vládní strana ANO podle průzkumu zastavuje propad z předchozích, náročnějších pandemických měsíců a naopak mírně roste. V modelu se samostatnými stranami hnutí ANO posiluje vedoucí pozici. V modelu s ohlášenými koalicemi se vrací na první místo před koalici Pirátů se Starosty.
Hnutí ANO je podle průzkumu stále široce rozkročené, silně sbírá podporu zejména v táboru levice. Jeho možní voliči mají prý obstojný zájem o politiku, intenzita osobní vazby ke straně je u nich pevná a motivace k účasti ve volbách je na průměrné úrovni.
Piráti jsou na místě druhém, jejich podpora od dubna oslabila. Stojí si stále dobře u mladých voličů a příznivce mají i u těch ve středním a vyšším věku. Motivace jejich potenciálních voličů k volební účasti je sice podprůměrná, zájem o politiku i vztah ke straně oproti dřívějšku vzrostl.
SPD nezopakovala dubnový vrchol, v modelu se samostatnými stranami však nadále drží třetí místo. „SPD pravděpodobně stále nejlépe těží z protestních hlasů. U možných voličů SPD se mobilizuje především volební motivace, vztah ke straně zůstává volnější,“ míní průzkumníci.
Starostové od dubna oslabili a jako samostatná strana by dle průzkumu skončili na pátém místě. Osobní vazba k hnutí je údajně u jejich podporovatelů slabší, což vede k tomu, že se výsledky této strany mohou snadno přelévat – jak sledujeme na vývoji v posledních měřeních. Zájem o politiku i motivace k účasti ve volbách zůstávají relativně silné.
ODS podle STEM by se v samostatném klání stran dostala na místo čtvrté a přerušila delší období poklesu. „Vykazuje stabilní a silné charakteristiky co do kvality přízně,“ komentují průzkumníci.
ČSSD se dále nedaří, v aktuálním měření se dostává kpětiprocentní hranici. Příznivci ČSSD vyjadřují průměrnou ochotu přijít k volbám a průměrný zájem o politiku, varovným ukazatelem je pak slabší vazba ke straně.
Hnutí Přísaha Roberta Šlachty od počátku roku setrvale posiluje a v červnovém modelu STEM se poprvé ocitá na hranici vstupu do sněmovny. Jeho příznivci vyjadřují nadprůměrný zájem o politiku a průměrnou vůli přijít k volbám i sílu vztahu k této straně.
Při dotazu, zda se respondenti chtějí zúčastnit poslaneckých voleb, odpovídá kladně 64,5 %, záporně 16,5 % a rozhodnuto podle vlastního vyjádření není 19 % dotázaných. Jako obvykle před volbami ochota účastnit se voleb mírně posiluje.
Kolik lidí odpovídalo
Výzkum STEM byl proveden kombinací metody online dotazování na Českém národním panelu a telefonických rozhovorů prostřednictvím vyškolených tazatelů STEM/MARK na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 21. 6. – 29. 6. 2021. Respondenti byli vybráni kvótním výběrem, celkem odpověděl soubor 1010 respondentů.