Článek
Násilné potyčky se odehrávaly zejména v oblasti mezi prezidentským palácem a náměstím Plaza Italia, které se stalo epicentrem demonstrací. Protesty propukly před více než týdnem kvůli zvýšení cen jízdného v hromadné dopravě, přerostly však v širší hnutí za větší sociální spravedlnost.
🔴 AHORA - Manifestantes prenden fuego en acceso a metro Baquedanohttps://t.co/Ox6C5F6K3w pic.twitter.com/4370Nsao07
— CNN Chile (@CNNChile) October 28, 2019
Minulý pátek večer se převážně pokojného protestu v metropoli Santiagu de Chile zúčastnilo na milion lidí. Podle některých místních komentátorů se zřejmě jednalo o největší shromáždění v zemi od konce režimu diktátora Augusta Pinocheta v roce 1989.
#ENVIDEO | Ingresan un herido por represión de Carabineros en la Casa de Memoria Londres 38, en Santiago de Chile pic.twitter.com/JbZmBEW5Xk
— teleSUR TV (@teleSURtv) October 28, 2019
Piňera v sobotu v reakci na protesty slíbil rozsáhlé změny kabinetu. Dnes oznámil, že vymění celkem osm ministrů, mezi nimi i ministry vnitra či financí. „Chile se změnilo a vláda se musí také změnit, aby se mohla vypořádat s novými výzvami,“ uvedl prezident. Dodal, že vláda „vyslyšela jasný a silný vzkaz vyslaný Chilany, kteří žádají a zaslouží si mnohem spravedlivější zemi, která je bude více podporovat a nabídne jim více příležitostí“.
🔴 AHORA - Saquean locales comerciales en la Alameda https://t.co/Ox6C5F6K3w pic.twitter.com/T2p4ZjqfbE
— CNN Chile (@CNNChile) October 28, 2019
Chile, které je největším producentem mědi na světě, patří mezi nejvíce prosperující a nejstabilnější ekonomiky v regionu. Jeho obyvatelé se však nyní bouří kvůli hluboce zakořeněné nerovnosti a rostoucím životním nákladům. Protivládní protesty si vyžádaly již nejméně 20 mrtvých.