Článek
Aby se brexit mohl odložit na květen, musí Dolní sněmovna britského parlamentu schválit během příštího týdne dohodu o podmínkách brexitu. Pak by Británie přestala být členskou zemí EU k 22. květnu. Druhá varianta považuje za klíčové datum 12. dubna kvůli otázce, zda se Britové zúčastní květnových voleb do Evropského parlamentu. K druhé variantě dojde v případě, že se ani tentokrát nepodaří schválit brexitovou dohodu. Londýn by pak musel Evropské radě do dubna upřesnit, jak si představuje další postup.
Předseda Evropské rady Donald Tusk novinářům v noci na pátek potvrdil, že s dosaženou dohodou sedmadvacítky souhlasí i britská premiérka. S Mayovou se kvůli tomu v průběhu večera několikrát setkal. Podle Mayové ukazuje rozhodnutí šéfů a vlád ostatních zemí 27 zemí unie varianty, které nyní před Británií a před britskými poslanci stojí. Zopakovala, že i nadále preferuje odchod své země z unie na základě její vládou dojednané dohody. Ocenila, že summit ve čtvrtek potvrdil doplňující dokumenty k irské pojistce, kterou dojednala s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem 11. března ve Štrasburku.
„Dnešní dohoda (summitu EU) podtrhuje potřebu, aby Dolní sněmovna příští týden schválila smlouvu o vystoupení, abychom tak ukončili nejistotu a odešli hladkým a spořádaným brexitem,“ prohlásila premiérka na tiskové konferenci.
Donald Tusk označil jednání za pozitivní a konstruktivní. „V praxi to znamená, že do tohoto data zůstanou všechny možnosti otevřené a hraniční datum bude odloženo,“ vysvětlil Tusk. Londýn se podle něj může do té doby stále rozhodnout pro odchod podle zatím odmítané dohody, pro brexit bez dohody, pro úplné stažení svého rozhodnutí odejít či pro další dlouhé prodloužení brexitu. Poslední možnost by ale automaticky padla pod stůl, pokud by se britská strana rozhodla na svém území nepořádat květnové volby do europarlamentu.
Britská premiérka Mayová je toho názoru, že by bylo chybou tři roky po referendu o vystoupení z unie žádat britské občany o to, aby si ve volbách vybrali své nové europoslance.
Podle českého premiéra Andreje Babiše se lídři EU27 shodli na velkorysejším řešení ohledně odkladu brexitu, než jak se předpokládalo v původně předloženém návrhu. Premiérka Mayová dostane bez dalších podmínek více času na to, aby se ještě pokusila dohodu o brexitu prosadit v parlamentu. „Původní návrhy, že do týdne musí být souhlas parlamentu, jinak končíme, se v průběhu debaty ukázaly jako špatné,“ řekl novinářům Babiš.